Slike Vojvodine u presovanoj slami umetnika Gavre Radina
Zanimljiv i jedinstven način da se ovekoveči lepota Vojvodine i arhitekture koja očarava, kako svakodnevne prolaznike, tako i turiste, pronašao je penzioner Gavra Radin iz Kaća, koji za svoje slike koristi tehniku presovane slame.
Potpuno samouk, Gavra Radin je sa 14 godina napravio prvu sliku, po ugledu na poklon napravljen od slame koji je dobila njegova baba.
– Nakon prve urađene slike, 1966. godine otišao sam u vojsku, a tek nekoliko godina posle povratka, nastavio sam da slikam – kazao je Radin. – Od odlaska u penziju, već šest godina, izrađujem slike od slame bez prekida, a do sada sam ih uradio 70.
Gavra Radin nikada nije želeo da prodaje slike, a svoju umetnost poklonio je tek nekolicini prijatelja.
– Ne interesuje me novac, to je hobi koji me opušta i ispunjava mi vreme – rekao je on, i objasnio da je to celogodišnji proces kojem je potrebno posvetiti mnogo pažnje. – Kada počne zrenje pšenice i ječma, tada nasečem malo slame. Biram mekane, tanke stabljike, koje kasnije potapam u vruću vodu, nakon čega ih peglam.
Potrebno je pogoditi savršen momenat za branje pšenice jer, ukoliko slamu izlomi mašina, ona postaje neupotrebljiva. Nakon što se slama potpari, precepi i ispegla starinskom peglom, ona koja je lepša se ostavlja, dok se ostale stabljike nijansiraju daljim peglanjem.
– Nakon procesa pripreme slame, počinjem da je krojim i sklapam. Slike kreiram na osnovu fotografija koje napravim sam ili pronađem na internetu, nakon čega pravim skicu, a dalje posao uradi marljivost i smirenost.
Iako slike od slame vremenom menjaju boju i potamne, njihov vek trajanja je veoma dug i vredan svakog uloženog sata.
– Za svaku sliku mi je potrebno između 30 i 70 časova, u zavisnosti od kompleksnosti – kazao je Gavra Radin. – Ranije mi je bilo potrebno mnogo više vremena, ali sada sam se izveštio.
Ove zime bio je izuzetno vredan, te je napravio 21 sliku. Svakoj je posvetio između pet i šest dana, na kosom stolu koji je sam napravio isključivo za slikanje, dok se tačan broj utrošenih sati nalazi na poleđini svake slike.
– Inspiraciju pronalazim u lepim zgadama, kojih u Srbiji, a pogotovo Vojvodini, ima mnogo – rekao je Radin. – Iako sam upoznao ljude koji prožimaju umetnost i slamu, nikada nisam upoznao nikoga ko koristi istu tehniku, da bismo razmenili ideje i iskustva.
Gavra Radin je u oslikao gotovo sve znamenitosti naše zemlje, među kojima su i prvo pozorište Dunđerskog, stara zgrada Pošte, Sinagoga, ali i brojni manastiri i crkve. Svake godine, na manifestaciji „Čvarak fest” u Kaću, zajedno s ostalim umetnicima, Gavra izlaže svoje slike. Lane ih je izlagao i u centru Novog Sada, a u budućnosti se nada još nekoj izložbi van Kaća.
Alat za izradu slika je jednostavan: potrebni su skalpel, makazice, pinceta, zumbe i lenjiri. Sve se lepi na običan hamer-papir, ali uprkos na prvi pogled jednostavnoj tehnici, niko do sada nije nasledio njegov zanat.
– Voleo bih da nekome prenesem znanje koje posedujem, i valjda će se neko prijaviti. Nema tajni u ovoj umetnosti, a želim neku konkurenciju, da me podstakne da se takmičim – objašnjava on.
Osim osnovnih alata, potrebni su i strpljenje, vreme i preciznost. Iz slike u sliku, Gavra Radin otkriva neku novu „caku” i ne plaši se novih izazova.
D. Andulajević
Foto: F. Bakić