Sezonska promena računanja vremena: Udar na bioritam ili ne?
Već godinama se bar dvaput godišnje polemiše o tome da li je sezonsko pomeranje kazaljke na satu opravdano ili ne.
Pospanost, loša koncentracija, nervoza, manja produktivnost, ali i ozbiljnije posledice, kao što su učestalost srčanih udara i saobraćajnih nesreća, rezultati su brojnih istraživanja koja se o tome sprovode širom sveta, a ušteda energije, zbog koje je prvenstveno uvedena ta navika, odavno je postala zanemarljiva.Cela ideja o uvođenju promene vremena zasnovana je na astronomskoj okolnosti da u januaru sunce izlazi oko 8 sati, a zalazi oko 16, dok u julu, kada je dan znatno duži, sunce izlazi pre 5, a zalazi posle 21 sat. Budući da ljudi svoje aktivnosti svakog dana započinju u isto vreme tokom cele godine, i to najčešće oko 7 sati, sredinom leta na taj način gube dva sata dnevnog svetla.
Građanima Srbije u poslednjoj sedmici oktobra svakako predstoji prebacivanje na zimski režim, čime će dobiti sat više. Da li ćemo ostati pri tom ili letnjem računanju, imamo, kao i članice Evropske unije, vremena da odlučimo do aprila 2019. godine. Cilj zakona koji treba da bude usvojen u Skupštini Srbiji je obezbeđivanje jedinstvenog vremena na teritoriji Republike Srbije, ali usklađenog s vremenom koje se koristi u Evorpskoj uniji, jer bi nekoordinisane promene bile štetne za zajedničko tržište, putovanja i komunikaciju.
Letnje računanje vremena je kod nas prvi put uvedeno 27. marta 1983. godine. Od 1995. godine kazaljke na satovima su pomerane u poslednjoj sedmici septembra, na osnovu odluke koju je donosila vlada, a 2006. je donet nov zakon u toj oblasti i letnje računanje vremena je usklađeno s Evropskom unijom.
S. M-ć