RADIONICA „O RODITELJSTVU” Disciplina, ali bez ugrožavanja dece
Radionica „O roditeljstvu” realizovana je preksinoć na Dečjem odeljenju Gradske biblioteke.
Zamišljena je kao diskusija, tokom koje su roditelji, odnosno majke, mogle izneti probleme na koje nailaze pri vaspitanju dece, postaviti pitanje, ali i dobiti savete i smernice kako da se što bolje snađu u roditeljskoj ulozi. Razgovore s majkama vodila je koordinatorka Udruženja roditelja „Matica” Biljana Grbović.
Mame je zanimalo zbog čega se javlja nesamostalnost i neposlušnost dece, da li se vaspitni stil prilagođava ličnosti deteta, te kako održati balans između školskog sistema, interesovanja i sposobnosti deteta.
Biljana Grbović je tokom radionice naglasila da je najbitnije da se dete disciplinuje, a da se ne ugrozi njegova ličnost, da ima slobodu da ispolji karakter, interesovanja, sposobnosti, da se dobro oseća u svojoj koži, a da pri tom ispunjava obaveze, da se ponaša odgovorno i poslušno.
Roditelji uglavnom kritikuju, viču i kažnjavaju decu, nakon čega imaju grižu savesti i osećaj nemoći jer je takav način vaspitanja društveno neprihvatljiv (Biljana Grbović)
– Roditelje je najviše tištalo to što ne mogu da nađu balans: žele da im deca budu dobra i odgovorna i da slušaju, ali kada pokušaju da ih disciplinuju, ne znaju da pronađu pravi metod i nastaje haos – kazala je Biljana Grbović. – Roditelji uglavnom kritikuju, viču i kažnjavaju decu, nakon čega imaju grižu savesti i osećaj nemoći jer je takav način vaspitanja društveno neprihvatljiv. Nesvesno daju detetu prostora da „bude po njegovom”. Kao rezultat popuštanja, ugađanja i štićenja, deca formiraju nefunkcionalnu ličnost pa nemaju volju ni za šta, niti jasnoću šta je ispravno, a osim toga, odrastaju s manjkom samopouzdanja.
Tokom predavanja Biljana Grbović upozorila je roditelje na to da, ukoliko se deci suviše popušta i ugađa, ona razvijaju manipulatorske veštine i uvek će tražiti način da bez muke i truda dobiju ono što žele. Takav obrazac ponašanja dete će u odraslom dobu pokušati da primeni u zajednici, kada mogu nastati problemi jer manipulisanje nije društveno prihvatljivo ponašanje.
Po njenim rečima, prednost radionice je što se „ne filozofira i ne širi priča”, nego je akcenat na davanju konkretnih primera i rešenja.
– Verujem da su roditelji željni znanja o načinima vaspitanja, ali su i pomalo zbunjeni od brojne literature i raznoraznih saveta, koji su često nepraktični i teški za primenu – zaključila je naša sagovornica, dodavši da je savete najbolje potražiti od stručnjaka i dobrih praktičara.
S. Kovač