РАДИОНИЦА „О РОДИТЕЉСТВУ” Дисциплина, али без угрожавања деце
Радионица „О родитељству” реализована је прексиноћ на Дечјем одељењу Градске библиотеке.
Замишљена је као дискусија, током које су родитељи, односно мајке, могле изнети проблеме на које наилазе при васпитању деце, поставити питање, али и добити савете и смернице како да се што боље снађу у родитељској улози. Разговоре с мајкама водила је координаторка Удружења родитеља „Матица” Биљана Грбовић.
Маме је занимало због чега се јавља несамосталност и непослушност деце, да ли се васпитни стил прилагођава личности детета, те како одржати баланс између школског система, интересовања и способности детета.
Биљана Грбовић је током радионице нагласила да је најбитније да се дете дисциплинује, а да се не угрози његова личност, да има слободу да испољи карактер, интересовања, способности, да се добро осећа у својој кожи, а да при том испуњава обавезе, да се понаша одговорно и послушно.
Родитељи углавном критикују, вичу и кажњавају децу, након чега имају грижу савести и осећај немоћи јер је такав начин васпитања друштвено неприхватљив (Биљана Грбовић)
– Родитеље је највише тиштало то што не могу да нађу баланс: желе да им деца буду добра и одговорна и да слушају, али када покушају да их дисциплинују, не знају да пронађу прави метод и настаје хаос – казала је Биљана Грбовић. – Родитељи углавном критикују, вичу и кажњавају децу, након чега имају грижу савести и осећај немоћи јер је такав начин васпитања друштвено неприхватљив. Несвесно дају детету простора да „буде по његовом”. Као резултат попуштања, угађања и штићења, деца формирају нефункционалну личност па немају вољу ни за шта, нити јасноћу шта је исправно, а осим тога, одрастају с мањком самопоуздања.
Током предавања Биљана Грбовић упозорила је родитеље на то да, уколико се деци сувише попушта и угађа, она развијају манипулаторске вештине и увек ће тражити начин да без муке и труда добију оно што желе. Такав образац понашања дете ће у одраслом добу покушати да примени у заједници, када могу настати проблеми јер манипулисање није друштвено прихватљиво понашање.
По њеним речима, предност радионице је што се „не филозофира и не шири прича”, него је акценат на давању конкретних примера и решења.
– Верујем да су родитељи жељни знања о начинима васпитања, али су и помало збуњени од бројне литературе и разноразних савета, који су често непрактични и тешки за примену – закључила је наша саговорница, додавши да је савете најбоље потражити од стручњака и добрих практичара.
С. Ковач