Još jedna uspešna godina za Dečje odeljenje Gradske biblioteke
Dečje odeljenje Gradske biblioteke u Novom Sadu ispratilo je još jednu uspešnu godinu, tokom koje je broj novih članova tradicionalno premašio 3.000. Mnoštvo je sadržaja i svaki mesec je u znaku neke aktivnosti, promocije ili manifestacije, zbog čega ni zadovoljstvo bibliotekara nije izostalo.
– Knjige koje nabavimo i čuvamo najveću vrednost imaju upravo kada ih deca pročitaju i požele svoje znanje da prošire čitanjem drugih knjiga – naglašava rukovodilac Dečjeg odeljenja Katarina Novaković. – Mi, kao bibliotekari, neprestano težimo tome da knjigama dopremo do što šire čitalačke publike. Želimo da svi budu članovi u pravom smislu te reči, da često dolaze u biblioteku, uzimaju knjige, znaju šta su pročitali, te da posećujemo škole i vrtiće i kod dece od najranijeg doba razvijamo ljubav prema knjizi i čitanju.
Januar je svake godine, pa i ove, bio u znaku manifestacije „Knjiga u srcu”, u okviru koje se nagrađuju najverniji mladi čitaoci. Ove godine u izboru se našlo 63 dece, povodom 63. godišnjice Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu. Najmlađe čitaoce najviše zanimaju slikovnice, među kojima su i zbirke bajki, basni i priča. Interesantan je podatak da mališani i danas traže „Ježevu kućicu” Branka Ćopića. Mlađi školarci rado čitaju knjige iz edicije „Deca čitaju srpsku istoriju” Slobodana Stanišića, a tu je i roman Igora Kolarova „Agi i Ema”. Od istog autora stariji uzrast interesuje delo „Dvanaesto more”, te „Sara i zaboravljeni trg” Zorana Penevskog i druge.
Izložbe knjiga, kao i literarnih i likovnih radova povodom značajnih datuma, i različite radionice redovne su manifestacije koje Dečje odeljenje Gradske biblioteke u Novom Sadu realizuje tokom godine, a njihova saradnja sa svim institucijama kulture, školama i vrtićima je intenzivna. Aktuelno je obeleženo 35 godina postojanja i rada društva „Raspustilište”, u čijim aktivnostima učestvuju, a imaju dobru saradnju i s Dečjim kulturnim centrom „Deci na dar”, Kulturnim centrom „Mladost” Futog, Domom za decu i omladinu ometenu u razvoju u Veterniku, Dečjim selom u Sremskoj Kamenici, Kolom srpskih sestara... Velikim brojem književnih susreta nastavljena je saradnja i na čuvenoj manifestaciji Zmajeve dečje igre, mesec avgust rezervisan je za tradicionalni letnji tematski maskenbal, a oktobar za obeležavanje Dečje nedelje.
– Prošle godine otpočeli smo i novi program „Bezbolno čitanje”, na koji smo veoma ponosni, a on se ogleda u interaktivnom radu bibliotekara s roditeljima o tome na koji način da kod svoje dece podstaknu čitanje od najranijeg uzrasta – dodaje Katarina Novaković. – Tokom zimskog i letnjeg raspusta svakodnevno se održavaju radionice „Druženje u biblioteci”. Zahvaljujući mašti kreatorke brenda „Škrabac” Ane Babić, sekcija je dobila i svoj prepoznatljiv brend – znak „Lepe kô šargarepe”.
Tekst i foto: B. Pavković