Prva medicinska soba u Srbiji otvorena u Novom Sadu
Prva medicinska soba, koja će osobama s autizmom olakšati odlazak u lekarske ordinacije i pripremiti ih za komunikaciju s medicinskim radnicima, otvorena je u Novom Sadu u Kopernikovoj 52.
Pošto je osobama s autizmom odlazak kod lekara, zbog nepoznatih ljudi, okoline, procedura i radnji, jedan od izvora anksioznosti, cilj projekta je, između ostalog, da im se približe realne situacije u ambulantama jer je soba opremljena medicinskom opremom i instrumentima i izgleda kao prava ordinacija. Osobe s autizmom će u zakazanim terminima, uz pristanak roditelja ili porodica, moći uskoro redovno da dolaze u medicinske sobe.
Po rečima predsednice Saveza „Autizam Srbija” Vesne Petrović, medicinska soba je urađena po ugledu na projekat Udruženja „Autizam Burgos” iz Španije, a osim u Novom Sadu, do kraja godine biće otvorene dve u Beogradu i po jedna u Kragujevcu i Nišu.
Individualni tretmani
Po rečima Mare Bošnjak, deca će dolaziti na tretmane individualno, a ne grupno, što je veoma bitno.
„Trudićemo se da im budemo na raspolaganju svakog dana“, naglasila je Mara Bošnjak, i dodala da će osobe s autizmom u medicinskim sobama imati priliku da uspostavljanjem komunikacije s lekarima podignu nivo zdravstvene nege i ukažu na problem zbog kojih su ih roditelji doveli.
„Imaćemo edukativni materijal i sličice kojima mogu komunicirati. Učićemo ih delovima tela, načinu na koji se bol manifestuje i dati im instrumente u ruke da im pokažemo da to nije ništa opasno i da je to nešto što će im pomoći. Naučiće da se navikavaju na mirise i dodir jer tu imamo gelove koji se koriste, EKG aparat i ostale medicinske instrumente.“
„To bi moglo biti rešenje problema bar kod nekih osoba s autizmom i nadamo se da će sobe pre svega doprineti njihovom lakšem lečenju i da će se navići na bele mantile, kojih se, posebno neverbalne osobe, veoma plaše“, objasnila je Vesna Petrović.
„Ne želimo da ih odvajamo od društva. Naprotiv, ovim otvaramo vrata redovnih ordinacija i lekara koji će lakše umeti da prime osobe s autizmom. Osim toga, i oni sami će se naučiti bon-tonu u ordinaciji, čekanju i tome slično.“
Predsednica Upravnog odbora Društva za podršku osobama s autizmom grada Novog Sada Mara Bošnjak je rekla da će u medicinskoj sobi volontirati zaposleni u zdravstvu, studenti medicine i učenici srednje medicinske škole, koji će uskoro ići na obuku za rad u sobi.
Grad Novi Sad je dao podršku projektu i donirao rashodovane medicinske aparate koji će se koristiti za simulaciju pregleda u tim sobama. Član Gradskog veća za zdravstvo prof. dr Zoltan Horvat rekao je da takve opreme ima dovoljno da se pomogne i drugim gradovima u otvaranju medicinskih soba, te da Grad dalje razmišlja u tom pravcu.
„To je oprema koja više nema upotrebnu vrednost, pa će ovde samo da simulira rad određenih aparata da bi se osoba s autizmom privikla na njih i da se ne plaši kada dođe u pravu ordinaciju“, kazao je Horvat, dodavši da donirani aparati nastavljaju da žive, te da će sada vredeti više nego kada su bili ispravni.
Projekat je vredan 2,5 miliona dinara, a osim otvaranja medicinskih soba, obuhvata i postavljanje onlajn platforme – Onlajn savetovalište za roditelje i porodice osoba s autizmom, ali i otvaranje radnog centra u Beogradu, gde će oni moći da budu zaposleni. Projekat je realizovan uz pomoć novogodišnje donacije kompanije Vip mobile, a realizuje ga Savez „Autizam Srbija“.
V. Bijelić