Прва медицинска соба у Србији отворена у Новом Саду
Прва медицинска соба, која ће особама с аутизмом олакшати одлазак у лекарске ординације и припремити их за комуникацију с медицинским радницима, отворена је у Новом Саду у Коперниковој 52.
Пошто је особама с аутизмом одлазак код лекара, због непознатих људи, околине, процедура и радњи, један од извора анксиозности, циљ пројекта је, између осталог, да им се приближе реалне ситуације у амбулантама јер је соба опремљена медицинском опремом и инструментима и изгледа као права ординација. Особе с аутизмом ће у заказаним терминима, уз пристанак родитеља или породица, моћи ускоро редовно да долазе у медицинске собе.
По речима председнице Савеза „Аутизам Србија” Весне Петровић, медицинска соба је урађена по угледу на пројекат Удружења „Аутизам Бургос” из Шпаније, а осим у Новом Саду, до краја године биће отворене две у Београду и по једна у Крагујевцу и Нишу.
Индивидуални третмани
По речима Маре Бошњак, деца ће долазити на третмане индивидуално, а не групно, што је веома битно.
„Трудићемо се да им будемо на располагању сваког дана“, нагласила је Мара Бошњак, и додала да ће особе с аутизмом у медицинским собама имати прилику да успостављањем комуникације с лекарима подигну ниво здравствене неге и укажу на проблем због којих су их родитељи довели.
„Имаћемо едукативни материјал и сличице којима могу комуницирати. Учићемо их деловима тела, начину на који се бол манифестује и дати им инструменте у руке да им покажемо да то није ништа опасно и да је то нешто што ће им помоћи. Научиће да се навикавају на мирисе и додир јер ту имамо гелове који се користе, ЕКГ апарат и остале медицинске инструменте.“
„То би могло бити решење проблема бар код неких особа с аутизмом и надамо се да ће собе пре свега допринети њиховом лакшем лечењу и да ће се навићи на беле мантиле, којих се, посебно невербалне особе, веома плаше“, објаснила је Весна Петровић.
„Не желимо да их одвајамо од друштва. Напротив, овим отварамо врата редовних ординација и лекара који ће лакше умети да приме особе с аутизмом. Осим тога, и они сами ће се научити бон-тону у ординацији, чекању и томе слично.“
Председница Управног одбора Друштва за подршку особама с аутизмом града Новог Сада Мара Бошњак је рекла да ће у медицинској соби волонтирати запослени у здравству, студенти медицине и ученици средње медицинске школе, који ће ускоро ићи на обуку за рад у соби.
Град Нови Сад је дао подршку пројекту и донирао расходоване медицинске апарате који ће се користити за симулацију прегледа у тим собама. Члан Градског већа за здравство проф. др Золтан Хорват рекао је да такве опреме има довољно да се помогне и другим градовима у отварању медицинских соба, те да Град даље размишља у том правцу.
„То је опрема која више нема употребну вредност, па ће овде само да симулира рад одређених апарата да би се особа с аутизмом привикла на њих и да се не плаши када дође у праву ординацију“, казао је Хорват, додавши да донирани апарати настављају да живе, те да ће сада вредети више него када су били исправни.
Пројекат је вредан 2,5 милиона динара, а осим отварања медицинских соба, обухвата и постављање онлајн платформе – Онлајн саветовалиште за родитеље и породице особа с аутизмом, али и отварање радног центра у Београду, где ће они моћи да буду запослени. Пројекат је реализован уз помоћ новогодишње донације компаније Вип мобиле, а реализује га Савез „Аутизам Србија“.
В. Бијелић