Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Proslava 7527. U Novom Sadu u znaku interkulturalnosti

15.01.2019. 11:55 12:00
Piše:
Foto: Đorđe Miljenović, foto: Dnevnik (S. Šušnjević)

Doček Pravoslavne nove godine u Novom Sadu potvrdio je uverenje da je „različitost naša snaga”.

Jedinstvenost i raznovrsnost dva su ključna epiteta tog dočeka 7527, potvrdila je vesela publika na gotovo 50 mesta s programom za sve ukuse i generacije, gde se tražila i karta više. Povezujući srpsko kulturno nasleđe s nematerijalnom kulturnom baštinom Evrope, Srpska Atina je još jednom proslavila svoju identitetsku odrednicu – interkulturalnost.

Sinagoga, u koju je pravo iz Londonske filharmonije stigao Roman Simović, bila je u posebnom, svečanom ruhu. Publika je uživala u virtuoznom izvođenju dela Korelija, Barbera, Golijova, dok je „prva violina Londonskog simfonijskog orkestra” s novosadskim gudačkim orkestrom „Camerata Academica” izvela i „Godišnja doba” Astora Pjacole.

Iz Srpskog narodnog pozorišta oduševljeno su izašli i ljubitelji miksa džeza, klasike i mađarske romske muzike koji je na vrhunskom koncertu izveo Robi Lakatoš. Zvuk Vojvodine u najstarijem srpskom teatru predstavili su i Bane Krstić i „Garavi sokak”, proslavljajući u okviru dočeka 30 godina uspešne karijere.

Veličanstven nastup u punoj pozorišnoj sali NIS-a imala je Lena Kovačević. Osim nje, predstavnik džez žanra u okviru dočeka 7527. bio je i poljski umetnik Pjotr Damasjevič, koji je nastupio u intimnoj atmosferi poznatog novosadskog kluba „Absolut”.

Raznovrstan program je upriličen i za najmlađe Novosađane, za koje je premijerno u Srpskom narodnom pozorištu izvedena opera za decu „Baš čelik“, po motivima jedne od najpoznatijih srpskih bajki. Mališani su s oduševljenjem gledali i slušali trupu „Visoko C“, kojoj se priključila i novosadska glumica Jovana Balašević. Specijalan muzički program za decu priređen je i u „Studiju M“, gde su nastupili mladi umetnici iz „Kreativnog M kutka”, škole muzike „Melodies” i učenica Muzičke škole „Isidor Bajić” Nevena Stankov.

Ni Pozorište mladih nije kaskalo kada je reč o kvalitetu programa, gde je publiku do predestih i šezdesetih godina 20. veka odvela novosadska Merilin Monro, a kako se neguju tradicija i srpsko muzičko nasleđe pokazali su Sanja Ilić i „Balkanika“. U Novosadskom pozorištu nije bilo pauze u pevanju surovo realnih, iskrenih i emotivnih tesktova Đorđa Miljenovića, a na istom mestu sjajni koncert „Erotizam“ grupe „Vroom“ pokazao je kako se razbijaju predrasude i kako umetnost može da govori jasno i glasno.

Beogradski bend „Zemlja gruva“ u Kulturnoj stanici „Svilara“ napravio je sjajnu atmosferu za đuskanje, a hrvatski sastav „Atomsko sklonište“ priredio je Novosađanima fenomenalnu svirku u Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor“. Pank-rok spektakl na Spensu okupio je fanove bendova „Partibrejkers”, „Ritam nereda” i „Planet of Zeus”. Više od tri sata tvrdog zvuka, vanvremenskih hitova, energičnih nastupa, ali isto tako i neumorna publika, dokazali su da je Novi Sad i dalje grad panka i da su Novosađani uvek raspoloženi za dobru svirku i kvalitetnu muziku. 

Snagu i smelost pokazale su i žestoke devojke iz death metal benda „Nemesis“, koje su nastupile u „Šamrok baru“, a jaku žensku energiju donela je Sajsi MC, uz podršku di-džeja BKO u „Gerila baru“, kao i predstavnici alternativne scene – Sana Garić, koja je nastupila u Kulturnom centru Novog Sada, i beogradski sastav „Bitipatibi“, koji je sve prisutne odveo u potpuno novu dimenziju uživanja.

Dok su neki sedeći uživali u programu dočeka, drugi nisu prestajali da đuskaju celo veče, što je bio slučaj u „Studiju M“, gde je nastupio rege sastav „Del Arno bend“ i autentični srpsko-hrvatsko-crnogorski bend „MAiKA“.

Za dobar provod nisu ostali uskraćeni ni obožavaoci elektronske muzike, koji su u Matici srpskoj prisustvovali preplitanju stvaralaštva dva di-džeja u okviru nastupa „Second dream“, a vrsnog predstavnika elektronskog zvuka Marka Milosavljevića Novosađani su imali priliku da čuju u Kulturnom centru „Lab“. U Muzeju Vojvodine moćnim i savršenim glasovima publiku su oduševili horovi Novosadskog univerziteta i Saborne crkve „Sveti Georgije“.

„Bitlsi“, Bob Dilan, Nil Jang, „Velvet andergraund“ i druge svetske zvezde „svirali” su u izvođenju „Plavog ptičića“ u „Bulevar Books“-u. Publika koja je bila u Američkom kutku takođe je doživela pravo muzičko putovanje kroz vreme, do Dina Martina, Elvisa Prislija i Frenka Sinatre, na koje ih je poveo vokalno-instrumentalni solista Loran Prokopić, uz pratnju pijaniste i kompozitora Davida Klema.

Niko nije ostao ravnodušan pred akrobacijama cirkuskih umetnika iz Novog Sada, koje su izveli svojevrsni cirkuski kabare „Kabare Bre“ u Zapadnom holu novosadskog Spensa, uz pratnju Aleksandra Dujina s bendom, a čari plesa na izvanredan način dočarane su u okviru mjuzikla „Ko se boji Isadore Dankan“ u Galeriji Matice srpske.

U Kulturnom centru „Mladost” u Futogu tradicionalni aranžmani „Serboplova” učinili su da publika zaplovi na talasima folklornog stvaralaštva oživljenog kroz nove aranžmane bliske duhu današnjice, dok je u Zavodu za kulturu Vojvodine projekcija filma Segeja Paradžanova „Boja nara”, obogaćena muzikom prvoklasnog predstavnika elektronske muzike, svetskog Nikolasa Žara, privukla ljubitelje sedme umetnosti.

B. Pavković

Piše:
Pošaljite komentar
Doček Srpske nove godine u Novom Sadu

Doček Srpske nove godine u Novom Sadu

12.01.2019. 22:44 22:46