POTROŠAČKO ĆOŠE – Sladoled, letnja poslastica
Dolaskom leta i visokih temperatura sladoled je postao nezaobilazna poslastica velikog broja Novosađana i gostiju našeg grada, ali po rečima prodavaca sladoled se najmanje prodaje upravo kada je najtoplije.
U svakoj poslastičarnici nude se mnogobrojne vrste sladoleda, kao i hladna limunada koja se takođe kupuje više nego inače, a za koju je potrebno izdvojiti oko 80 dinara. Iako sladoled spada u omiljenu poslasticu mnogih, vlasnik kafe poslastičarnice “Evropa” Ismail Redžep za “Dnevnik” ističe kako kupaca nema kada je previše toplo, te da se tada prodaje isto onoliko koliko i tokom zimskog perioda.
- Najbolje se radi kada je temperatura do 30 stepeni, a sada kada je veoma toplo više posla imamo između 19 časova i 23 časa. Preostalo vreme koristim da pripremam sladoled - kaže naš sagovornik. - Tokom Egzita imamo više kupaca i bude baš zanimljivo. Iako je pretoplo, ja sam zadovoljan prodajom, a imam istu potrošnju mlečnih i voćnih sladoleda. Najbolje prolaze čokolada, vanila i jagoda, kao po nekoj tradiciji, dok su snikers, jogurt i čizkejk takođe sada veoma popularni.
Kada su u pitanju cene, jedna kugla sladoleda u našem gradu košta od 50 do 130 dinara, u zavisnosti od poslastičarnice, kao i lokacije. Obični korneti su besplatni, dok keks (slatki) kornet košta 30 dinara, a isti u boji 50 dinara. Postoji mogućnost i šlag-kugle, koja košta oko 50 dinara. Kugla korneta u “Sitiju”, na kom su odrasle mnoge generacije Novosađana, košta 60 dinara.
U marketima se takođe mogu pronaći brojne vrste sladoleda, te je za njega potrebno izdvojiti od 40 do 150 dinara. Ledeni sladoledi na štapiću spadaju u najjeftinije, dok cena sladoleda u marketu zavisi isključivo od proizvođača. Oko kilogram sladoleda u kutiji u marketima košta oko 400 do 500 dinara, u zavisnosti od vrste i proizvođača. Postoje i oni koji se odlučuju za pravljenje sladoleda kod kuće, te za kesicu sladoleda u prahu izdvajaju od 60 do 80 dinara.
Po mišljenju naših sugrađana, kvalitet i cene sladoleda u gradu se nisu menjale u velikoj meri, ali brojnost vrsti zasigurno jeste. Tako se sada osim onih već poznatih, od čokolade, lešnika, plazme, jagode, vanile ili limuna, mogu pronaći i one nove, modernije, vrste. Među njima su sladoledi “Rafaelo”, “Kinder Bueno”, “Milka”, “Ferero Roše”, “Punč”, “Kapri”, “Čizkejk”, “Nutela”, “Oreo” i još mnogi drugi. Osim toga, prodaju se i kugle sladoleda od kombinacija više vrsta koje polako postaju novi omiljeni ukusi naših sugrađana.
K. Ivković Ivandekić