Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POTROŠAČKO ĆOŠE – Limanska pijaca: Stigle lubenice i dinje

26.05.2020. 13:09 13:23
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Iako je juče bio ponedeljak, prodavci na Limanskoj pijaci su se potrudili oko svoje ponude, pogotovo kada je u pitanju voće i povrće koje je u najvećoj meri privlačilo sugrađane koje je ekipa „Dnevnika” zatekla tamo.

Nekima je ono skupo, nekima nije, a ima i onih koji ne mare za cene dok je kvalitet dobar. Novosađani s kojima smo juče razgovarali su uglavnom bili zadovoljni kvalitetom voća i povrća, a i srećni jer se nakon pandemije koronavirusa polako sve vraća u normalu. Tako je jedan prodavac povrća, koji je želeo da ostane anoniman, za naš list naveo da ljudi dolaze redovno, ali da mu se čini da ih je bilo više dok su postojala ograničenja i zabrane. Kako god bilo, on je naglasio da se boljitak primećuje te da je samo važno da mogu da rade.

Novosađanin i prodavac povrća Perica Đurković je istakao da se na Limanskoj pijaci u najvećoj meri prodaje voće i povrće koje je, zbog vremena, a i situacije s koronavirusom, teško uzgojiti te zahteva mnogo rada, prireme i zalivanja. Ipak, on je naveo da su sugrađani zadovoljni kvalitetom voća i povrća na toj pijaci te da to dokazuju velike gužve vikendom.

– Zadovoljstvo kvalitetom možemo videti po tome što se Novosađani vraćaju na ovu pijacu i ponovo kupuju – kazao je Đurković. – Bilo je teško tokom koronavirusa, ali, evo, polako se sve vraća u normalu. Tokom perioda kada je virus harao, svi smo mnogo izgubili, što se sada ne može nadoknaditi, ali važno je da ide nabolje.

Na Limanskoj pijaci najviše se šareni voće i povrće koje prodavci na toj tržnici održavaju svežim. Banane, koje se kupuju tokom cele godine, sada staju od 100 do 120 dinara, dok kilogram limuna košta 320. Na tezgama se žute i kruške, za čiji kilogram je potrebno izdvojiti oko 350 dinara, a sveže trešnje staju 300 dinara. Novosađani na Limanskoj pijaci mogu kupiti kilogram naranyi za 130 do 150 dinara, breskve za 400, dok je za kilogram tek pristiglih kajsija potrebno izdvojiti od 350 do 500. Jagode, koje su u poslednje vreme sve ljutile svojom visokom cenom, sada se mogu kupiti za 150 do 180 dinara te se samim tim i prodaju u većim količinama nego kada je kilogram koštao 400 dinara. Osim kajsija, bresaka i trešanja, pristigle su, uglavnom iz Grčke, i lubenice, za čiji kilogram je potrebno izdvojiti 200 dinara, a nekoliko tezgi krase i dinje, koje koštaju 300.

Kada je u pitanju povrće, ponuda je raznovrsna te sugrađanima nije uvek lako da izaberu tezgu na kojoj žele da pazare. Cene su uglavnom slične te je za kilogram tikvica potrebno izdvojiti od 100 do 130 dinara, za šargarepe od 80 do 100, dok kilogram krastavaca staje oko 120. Zelenu salatu Novosađani mogu kupiti za oko 50 dinara komad, kao i pušlu mladog luka i rotkvica, dok kupus košta 70 dinara kilogram. Mnogima sada omiljeni mladi krompir staje 100 dinara, a kilogram paprika se može kupiti za 150, ali i za 300. Na nekim tezgama se može pazariti komad karfiola za 50 dinara, dok patliyan košta 250. Kilogram paradajza na Limanskoj pijaci staje oko 200 dinara, a na pojedinim tezgama se sa strane prodaje i onaj lošijeg kvaliteta za 120. Za glavicu belog luka je potrebno izdvojiti 30 dinara, a sada se u većim količinama kupuje tek pristigli grašak, čiji kilogram košta 250 dinara, kao i mlada boranija po istoj ceni.

Kupci koji su se uputili ka toj pijaci znaju da se tamo može pronaći i sjajna domaća štrudla s makom ili orasima, za koju je potrebno izdvojiti 300 dinara. Jaja se prodaju po osam do 15 dinara komad, a postoji i veliki izbor domaće testenine. Kilogram oraha košta oko 450 dinara, a cena kilograma maka varira od 600 do 800. Za kilogram livadskog meda je potrebno izdvojiti oko 480 dinara, dok sada popularni sirup od zove staje 250. Moguće je pronaći i domaći sok od paradajza, čiji litar košta 150 dinara.

Sveže trešnje staju 300 dinara, breskve su 400, dok je za kilogram tek pristiglih kajsija potrebno izdvojiti od 350 do 500. Jagode, koje su u poslednje vreme sve ljutile svojom visokom cenom, sada se mogu kupiti za 150 do 180 dinara

U posebnom delu za domaće mlečne proizvode i meso juče je bila gužva, a saznali smo da kilogram sira za pite košta oko 300 dinara, dok podliveni sir u kriškama staje 350. Za kilogram milerama je potrebno izdvojiti 600 dinara, za rolovani sir 700, a kilogram trapista na toj pijaci košta 600. Što se tiče pilećeg mesa, celo pile košta oko 300 dinara kilogram, a kilogram pilećeg filea oko 600 dinara. Na toj pijaci se može kupiti i kilogram pilećih bataka bez kostiju za 400 dinara, s kostima za 500, dok kilogram pilećih krilaca košta 300 dinara.

Tekst i foto: K. Ivković Ivandekić

 

ANKETA

KOLIKO ČESTO PAZARITE NA LIMANSKOJ PIJACI?

Ivana Bugarski, akademski slikar:

– Ne idem na pijacu baš svaki dan, uglavnom na svaka dva ili tri dana odem jer mi nije potrebno mnogo. Češće odem na Riblju pijacu jer mi je bliže, a i za vreme vanrednog stanja sam tamo kupovala, a danas sam se zadesila ovde. Proizvođačima i prodavcima je voće i povrće jeftino i mala im je zarada, a nama kupcima je ono skupo.

Jelisavka Jagodić, penzionerka:

– Sve je nekvalitetno i skupo. Iako cene padaju, teško je priuštiti sveže voće i povrće. Ne idem vikendom na pijacu, da izbegnem gužvu, manja je radnim danima. Za vreme vanrednog stanja sam kupovala u marketima, ali ništa nije isto kao ranije. Nekad, kada ogulite krastavac, cela kuća je mirisala, ali više to nije tako.

Zoran Petrović, mašinista:

– Na Limaskoj pijaci sam poslednji put bio u decembru. Živim i radim u inostranstvu, ali pijacu obavezno posetim kad se vratim u Srbiju. Cena je prihvatljiva, a kvalitet je dobar, jagode su fantastične. Razlika između voća i povrća ovde i u Nemačkoj je ogromna. Imam osećaj da voće tamo nema ni miris ni ukus, bitan im je samo kvantitet.

Duška Stevović, penzionerka:

– Svakodnevno kupujem voće i povrće na Limanskoj pijaci, a za vreme vanrednog stanja sam kupovala u piljari. Smatram da kvalitet proizvoda kupac bira. Ukoliko želite da priuštite sebi nešto kvalitetnije, platićete više. Radije kupim manju količinu nečega kvalitetnog, nego da biram jeftino a da nema ukus i miris.

Stefan Miljević, student:

– Kupujem voće i povrće na pijaci, ali i u marketu. Trenutno kupujem jagode i trešnje, ali mi trebaju i paradajz i krastavci. Obično idem jednom nedeljno na pijacu, mada, kada nemam vremena ili sam dalje od pijace, kupim šta mije potrebno u marketu. Cene su uobičajene, a nekad je u marketu i jeftinije, mada je na pijaci sve ukusije.

Nerandža Batez, penzionerka:

– Najčešće kupujem krompir, zelenu salatu, šargarepu. Mladi krompir još nisam probala, stari je još uvek dobar. Živim blizu Limanske pijace, a ne kupujem mnogo ođednom, pa uglavnom dođem jednom dnevno. Sve je skuplje nego što je bilo pre vanrednog stanja, ali mora se jesti zdravo pa pristastajemo na više cene.

D. Andulajević

Foto: Kristina Ivković Ivandekić

Piše:
Pošaljite komentar
Potrošačko ćoše: Slične cene svežih namirnica

Potrošačko ćoše: Slične cene svežih namirnica

04.04.2020. 10:49 10:51