Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Porodica Dolovac ruši sve predrasude o zdravoj hrani

31.05.2020. 11:42 11:51
Piše:
Foto: Ana Dolovac Foto: Privatna arhiva

Organska proizvodnja porodice Dolovac počela je u Futogu 2013. godine, kada su se, nakon edukativne tribine u Novom Sadu, roditelji Ane Dolovac zainteresovali za takav način uzgoja voća i povrća.

S obzirom na to da potiče iz profesorske porodice, od Ane Dolovac te godine očekivano je da upiše Učiteljski fakultet, koji je i ona sama želela. Ipak, nije odolela pozivu prirode, te se odlučila da upiše Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu.

– Kada sam upisala Poljoprivredni fakultet, svi su kukali da ćemo imati još jednog seljaka u porodici, ali sam im rekla da ću biti diplomirani seljak – kazala je Ana. – Još od malih nogu sam s dedom išla na njivu, a oduvek sam volela sve što ima veze s prirodom.  Na drugoj godini studija, Ana je počela izradu diplomskog na temu matičnih sokova, ne sluteći da će svoju ideju u bliskoj budućnosti i realizovati.

Nakon kursa o sušenju voća na fakultetu, došla sam na ideju o pravljenju voćnih rolnica. Takav proizvod nije bio prisutan u Srbiji i, zahvaljujući ogromnoj podršci profesora i pristupu laboratoriji, uspela sam da ih usavršim (Ana Dolovac)

– Matični sok je nefiltrirani hladno ceđeni sok, u kojeme nema askrobinske kiseline, veštačkih vitamina, vode, šećera ili aditiva. Zapravo, svaka flašica soka je flašica zdravlja jer se u njoj nalazi čisto voće. U organskoj proizvodnji ne postoji opcija prskanja voća i povrća hemijskim preparatima, samim tim je i prinos manji. Stoga je potrebno dosta truda i ulaganja. Organska proizvodnja je stil života i stanje svesti. U tom poslu postaješ jedno s prirodom i potpuno mu posvećuješ svoje vreme.

Nakon organske primarne proizvodnje, Ana je želela da pređu u preradu, za šta su joj trebali presa i pasterizator, što je i uspela da kupi uz pomoć projekta nevladine organizacije „Pokreni se za posao”.

– Nakon kursa o sušenju voća na fakultetu, došla sam na ideju o pravljenju voćnih rolnica – kazala je Ana. – Takav proizvod nije bio prisutan u Srbiji i, zahvaljujući ogromnoj podršci profesora i pristupu laboratoriji, uspela sam da ih usavršim.

Voćne rolnice koje je Ana kreirala zaržale su strukturu i većinu nutritivnih vrednosti, a uz podršku organizacije USAID, njeni proizvodi su se našli na rafovima „Tempa” i „Maksija”, nakon čega je prošla i konkurs koje je raspisao „DM inkubator”.

Porodica Dolovac ima tri hektara svoje zemlje, na kojoj gaje organske kruške, breskve, aronije, jabuke, lešnike, orahe, višnje, kao i krompir, bundeve i tikvice. Njihov sledeći korak je otvaranje prodavnice u dvorištu radionice u Futogu da bi za stalne mušterije imali mesto za kupovinu. Koliko je Ana inspirativna, govore i njene ideje koje se samo nižu.


Strpljenje i ljubav prema prirodi

Posledice vanrednog stanja, po rečima Ane Dolovac, osećaće se i u mesecima koji slede, ali pomoć koju je država ponudila preduzetnicima, kao i odlaganje plaćanja poreza im znači.

– Mi smo mala, fleksibilna, porodična firma te nas koronavirus nije toliko omeo u poslu. Iako nismo imali mogućnost prodaje na pijaci, radile su specijalizovane prodavnice s našim proizvodima, pa smo imali neki prihod. Mladima koji bi se upustili u organsku proizvodnju bih preporučila strpljenje jer to nije samo jedna vrsta posla, treba biti programer, dizajner, prodavac, komercijalista i fizički radnik, a stalno učenje novih stvari je veoma važno. Preporučila bih da se organskom proizvodnjom bavi onaj ko voli prirodu, tada će uživati u svom poslu i sve će mu ići od ruke.


– Volela bih kada bi se ljudima davali vaučeri kao što se daju za turizam. S vaučerom za specijalizovanu prodavnicu mogao bi doħi bilo ko da kupi nešto što je zdravo. To godi zdravlju kupca, a nama, malim proizvođačima, takva podrška od države bi značila.

Porodica Dolovac složna je i vredna, a svaki član posvećen je organskoj proizvodnji.

– Naša porodica je skromna, ali velika u srcu. Da moj otac nije imao podršku moje majke kada se odlučio za organsku proizvodnju, a ja podršku svih njih, ne bismo postigli sve što jesmo. Sami radimo na izradi sajta i prodajemo na pijaci. Ja sam i komercijalista, radim na njivi, u pogonu, na pakovanju i u voćnjaku – kazala je Ana, i objasnila da postoje predrasude o organskim proivodima. – Sećam se jedne situacije kada su se organske rotkvice prodavale za 60 dinara, a konvencionalne za 70. Žena koja je nudila prskane rotkvice po većoj ceni prodala je sve zalihe, dok je koleginica s organskom hranom prodala jedva jednu gajbu. Ljudi se jednostavno plaše i želela bih da to nije tako.

Ana je pozvala sve da dođu u Ulicu organske hrane na Ribljoj pijaci, i barem probaju njihove proizvode.

        D. Andulajević

Piše:
Pošaljite komentar
Organska proizvodnja sve zanimljivija poljoprivrednicima

Organska proizvodnja sve zanimljivija poljoprivrednicima

19.05.2019. 09:34 09:42
Čurug: Organska proizvodnja u službi očuvanja životne sredine

Čurug: Organska proizvodnja u službi očuvanja životne sredine

05.06.2018. 11:03 11:06
Naš adut su IT sektor i organska proizvodnja

Naš adut su IT sektor i organska proizvodnja

18.09.2016. 19:58 09:06