Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OMLADINSKI KREATIVNI CENTAR Novi prostor za inovativne ideje

27.03.2019. 11:18 11:47
Piše:
Foto: Omladinski kreativni centar Foto: OKCe

Grupa mladih entuzijasta, koji su 2016. godine pokrenuli Omladinski kreativni centar (OKCe) u Ulici Braće Jovandić 7 s, uspela je da privede kraju renoviranje tog objekta od 200 kvadrata.

Grupa mladih entuzijasta, koji su 2016. godine pokrenuli Omladinski kreativni centar (OKCe) u Ulici Braće Jovandić 7 s idejom da mladima obezbede prostor u kojem će svoje slobodno vreme moći da provedu na kvalitetan način, usavršavajući se na različitim poljima, uspela je da privede kraju renoviranje tog objekta od 200 kvadrata. Iako ima još poslova koje treba završiti, šest prostorija dobilo je svoj izgled i funkcionalnost i uskoro će od 10 do 22 časa biti na raspolaganju njihovim članovima, ali i svima onima koji žele da učestvuju u njihovom programu. I do sada su mladi mogli dolaziti kod njih na kurseve jezika, različitih softverskih alata, kulturne večeri, ali i radionice iz različitih oblasti.

To je, inače, prvi takav infrastrukturni resurs za mlade koji trenutno postoji u Novom Sadu, a koji je, po rečima koordinatora OKCeta za međunarodnu saradnju Nikole Srdića, nastao kao proizvod inicijative da Novi Sad bude Omladinska prestonica Evrope, odnosno da se više pažnje usmeri ka mladima.  

– Očekivali smo više podrške od institucija za taj infrastrukturni poduhvat, odnosno za adaptaciju prostora, u koju smo uložili oko sedam miliona dinara – objašnjava Nikola, i dodaje da je u renoviranju učestvovalo blizu 200 ljudi. – Novac za završetak svih radova smo prikupljali iz različitih donacija fizičkih lica i privatnih kompanija. Uglavnom su donacije bile u materijalu i opremi, a novca smo jedva prikupljali da plaćamo sve te račune. Da je postojao neki izvor finansiranja koji bi mogao to da podrži, mnogo ranije bismo završili. Probijanje leda je najteže, sad je na nama, medijima i institucijama da se taj trud prepozna i da se iskoristi taj dobar primer da se pokrene više takvih centara. Već imamo dve nove inicijative – na Novom Beogradu i u Vranju.

Mladima su na raspolaganju omladinski klub, koji je predviđen za održavanje radionica i predavanja i studio za snimanje različitih audio i vizuelnih sadržaja. Najveći deo objekta, projektni inkubator, u okviru kojeg su sala za sastanke, radni prostor i kantina, mogu koristiti oni proaktivniji, odnosno mladi koji su spremi da ulože svoje slobodno vreme  u razvoj određene ideje, ne bi li napravili biznis-plan ili napisali i osmislili različite projekte koji podstiču omladinski aktivizam. U OKCetu će uskoro biti i info-centar.


Mogućnost za učenje i napredovanje

Koordinator centra Luka Stanković kaže da OKCe ima za cilj da pokrene mlade, te da u njihov prostor dolaze i mladi koji sami kreiraju programe prema svojim interesovanjima.

– Mladi mogu da dođu u naš prostor i održe prezentaciju, radionicu, tribinu o svemu onome što ih zanima i što znaju – rekao je Stanković. – Dajemo sve mogućnosti da se mladi ostvare u svojim interesovanjima, odnosno u čemu žele da napreduju. Pružamo im prostor, materijale, ali i oni na taj način pomažu misiju OKCeta da se ideje rašire, podele i napravi nešto što je stvarno društveno korisno. Imamo mnogo besplatnih programa, poput pripremne nastave iz matematike za prijemni ispit, ali često održavamo i različite radionice ili kurseve engleskog, ruskog, nemačkog i francuskog jezika koje mogu pohađati članovi OKCeta koji plaćau članarinu od 600 dinara.


– Želja nam je da učinimo inkubator dostupnim i noću za one koji rade s drugim zemljama, u drugim vremenskim zonama, odnosno za frilensere i IT stručnjake, za sve one kojima više odgovara noćni režim – kazao je Srdić, i dodao da im je drago da su uspeli da postave standard i ukažu na to da je u gradu potrebno više prostora za mlade.

Kako naglašavaju, za njih je svaka godina kao 2019. u kojoj je naš grad poneo titulu Omladinske prestonice Evrope, te se od osnivanja trude da se jednako zalažu za studente i mlade. Svi obrazovni programi koje budu realizovali u budućnosti biće dostupni i na zatvorenoj internet platformi, koja se trenutno testira, pa će svi oni koji ne mogu da im prisustvuju, moći da im pristupaju od kuće. Kroz OKCe, koje je nastalo kao inicijativa pojedinaca iz Unije studentskih organizacija Univerziteta u Novom Sadu i Studentske unije Srbije, do sada je prošlo više od 2.000 mladih, a njihova vrata uvek su otvorena za mlade entuzijaste koji žele da sebe i svoju okolinu promene nabolje.

V. Bijelić

ANKETA ZAŠTO JE ZA NOVI SAD VAŽNO ŠTO IMA OMLADINSKI CENTAR?

Ana Bojović, volonterka:

– Važno je jer ne postoje utvrđena pravila na osnovu kojih ti ovde pripadaš ili ne. Tvoje je samo da svaki dan misliš o onome što ti je važno i što procenjuješ da bi trebalo da bude i pronalaziš ideje o tome kako bi time mogao da se baviš. Mislim da ovde ima mnogo manje praznih priča ili onih koje ne zažive, a više realizovanih. Zato je to jedna od retkih inicijativa u Novom Sadu za mlade kojoj stvarno verujem.

Aleksandar Kostić, koordinator za donacije:

– Zato što on obrađuje sadržaje koji su bitni za građanstvo, a koje ne možemo naučiti u školama niti videti u medijima. Teme koje se obrađuju su bitne za omladince. Na TV ne možemo videti informacije koje su u vezi s našom istorijom. Ne vidimo promociju kulture, kojom se bavi OKCe. Mi obrađujemo širi spektar kulturnih i naučnih tema koje nisu zastupljene u medijima i obrazovnom sistemu.

Anja Knežević, omladinska aktivistkinja:

– Ne postoji potreba za samo jednim takvim centrom već za mnogo više njih, ali, nažalost, nemamo podršku sa strane, a mi sami što se organizujemo mogli smo samo ovo da uradimo. Bitno je da postoje takva mesta jer ovde nije potrebno da imaš vezu, da imaš budžet da bi napravio izložbu, naučio nešto novo. Zbog toga je važno da mladi znaju da tako nešto postoji jer mi nemamo budžet za reklamiranje.

Đorđe Šanta, volonter:

– Mislim da je važno jer studenti nemaju gde da odu, pa ovde mogu da provode dosta vremena i usmeravaju se, umesto da budu na ulici ili nekim lošim mestima. Još uvek sam mlad pa nisam učestvovao u njihovim programima ali dolaziću kada malo porastem. Dok se centar renovirao, s drugarima sam pomagao ekipi. Bilo nam je zanimljivo, a njima je to dosta doprinelo jer ne bi stigli sve poslove da urade.

Sanja Uverić, predavač španskog jezika:

– Važno je da naš grad ima više takvih omladinskih centara, ali makar jedno mesto u kojem oni mogu da se usavršavaju, da učestvuju u različitim radionicama i da na taj način zapravo unaprede svoje znanje, usvoje sve ono što ne mogu možda na fakultetu, odnosno u srednjoj školi. Mislim da je ovo pravo mesto za to jer, osim mogućnosti da nauče nešto, ovde mogu imati određenu praksu i upoznati ljude sa sličnim idejama.

Nikola Milanović, jedan od osnivača:

– Važno je za razvoj grada jer će mladi biti pokretač društva u budućnosti. Ako budemo razvijali mlade koji će odlaziti odavde i zapošljavati se u nekim već osnovanim firmama, a ne raditi na sebi, onda ovaj grad nema budućnost. Potreban je takav prostor, ali i programi kroz omladinske centre da se mladi usmere. Neko od 15 godina zaista nije svestan toga da treba da dođe ovde i možda nauči nešto novo.

V. Bijelić



 

Piše:
Pošaljite komentar
OKCe pokreće mlade

OKCe pokreće mlade

03.02.2018. 13:26 13:29