Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОМЛАДИНСКИ КРЕАТИВНИ ЦЕНТАР Нови простор за иновативне идеје

27.03.2019. 11:18 11:47
Пише:
Фото: Омладински креативни центар Фото: ОКЦе

Група младих ентузијаста, који су 2016. године покренули Омладински креативни центар (ОКЦе) у Улици Браће Јовандић 7 с, успела је да приведе крају реновирање тог објекта од 200 квадрата.

Група младих ентузијаста, који су 2016. године покренули Омладински креативни центар (ОКЦе) у Улици Браће Јовандић 7 с идејом да младима обезбеде простор у којем ће своје слободно време моћи да проведу на квалитетан начин, усавршавајући се на различитим пољима, успела је да приведе крају реновирање тог објекта од 200 квадрата. Иако има још послова које треба завршити, шест просторија добило је свој изглед и функционалност и ускоро ће од 10 до 22 часа бити на располагању њиховим члановима, али и свима онима који желе да учествују у њиховом програму. И до сада су млади могли долазити код њих на курсеве језика, различитих софтверских алата, културне вечери, али и радионице из различитих области.

То је, иначе, први такав инфраструктурни ресурс за младе који тренутно постоји у Новом Саду, а који је, по речима координатора ОКЦета за међународну сарадњу Николе Срдића, настао као производ иницијативе да Нови Сад буде Омладинска престоница Европе, односно да се више пажње усмери ка младима.  

– Очекивали смо више подршке од институција за тај инфраструктурни подухват, односно за адаптацију простора, у коју смо уложили око седам милиона динара – објашњава Никола, и додаје да је у реновирању учествовало близу 200 људи. – Новац за завршетак свих радова смо прикупљали из различитих донација физичких лица и приватних компанија. Углавном су донације биле у материјалу и опреми, а новца смо једва прикупљали да плаћамо све те рачуне. Да је постојао неки извор финансирања који би могао то да подржи, много раније бисмо завршили. Пробијање леда је најтеже, сад је на нама, медијима и институцијама да се тај труд препозна и да се искористи тај добар пример да се покрене више таквих центара. Већ имамо две нове иницијативе – на Новом Београду и у Врању.

Младима су на располагању омладински клуб, који је предвиђен за одржавање радионица и предавања и студио за снимање различитих аудио и визуелних садржаја. Највећи део објекта, пројектни инкубатор, у оквиру којег су сала за састанке, радни простор и кантина, могу користити они проактивнији, односно млади који су спреми да уложе своје слободно време  у развој одређене идеје, не би ли направили бизнис-план или написали и осмислили различите пројекте који подстичу омладински активизам. У ОКЦету ће ускоро бити и инфо-центар.


Могућност за учење и напредовање

Координатор центра Лука Станковић каже да ОКЦе има за циљ да покрене младе, те да у њихов простор долазе и млади који сами креирају програме према својим интересовањима.

– Млади могу да дођу у наш простор и одрже презентацију, радионицу, трибину о свему ономе што их занима и што знају – рекао је Станковић. – Дајемо све могућности да се млади остваре у својим интересовањима, односно у чему желе да напредују. Пружамо им простор, материјале, али и они на тај начин помажу мисију ОКЦета да се идеје рашире, поделе и направи нешто што је стварно друштвено корисно. Имамо много бесплатних програма, попут припремне наставе из математике за пријемни испит, али често одржавамо и различите радионице или курсеве енглеског, руског, немачког и француског језика које могу похађати чланови ОКЦета који плаћау чланарину од 600 динара.


– Жеља нам је да учинимо инкубатор доступним и ноћу за оне који раде с другим земљама, у другим временским зонама, односно за фриленсере и ИТ стручњаке, за све оне којима више одговара ноћни режим – казао је Срдић, и додао да им је драго да су успели да поставе стандард и укажу на то да је у граду потребно више простора за младе.

Како наглашавају, за њих је свака година као 2019. у којој је наш град понео титулу Омладинске престонице Европе, те се од оснивања труде да се једнако залажу за студенте и младе. Сви образовни програми које буду реализовали у будућности биће доступни и на затвореној интернет платформи, која се тренутно тестира, па ће сви они који не могу да им присуствују, моћи да им приступају од куће. Кроз ОКЦе, које је настало као иницијатива појединаца из Уније студентских организација Универзитета у Новом Саду и Студентске уније Србије, до сада је прошло више од 2.000 младих, а њихова врата увек су отворена за младе ентузијасте који желе да себе и своју околину промене набоље.

В. Бијелић

АНКЕТА ЗАШТО ЈЕ ЗА НОВИ САД ВАЖНО ШТО ИМА ОМЛАДИНСКИ ЦЕНТАР?

Ана Бојовић, волонтерка:

– Важно је јер не постоје утврђена правила на основу којих ти овде припадаш или не. Твоје је само да сваки дан мислиш о ономе што ти је важно и што процењујеш да би требало да буде и проналазиш идеје о томе како би тиме могао да се бавиш. Мислим да овде има много мање празних прича или оних које не заживе, а више реализованих. Зато је то једна од ретких иницијатива у Новом Саду за младе којој стварно верујем.

Александар Костић, координатор за донације:

– Зато што он обрађује садржаје који су битни за грађанство, а које не можемо научити у школама нити видети у медијима. Теме које се обрађују су битне за омладинце. На ТВ не можемо видети информације које су у вези с нашом историјом. Не видимо промоцију културе, којом се бави ОКЦе. Ми обрађујемо шири спектар културних и научних тема које нису заступљене у медијима и образовном систему.

Ања Кнежевић, омладинска активисткиња:

– Не постоји потреба за само једним таквим центром већ за много више њих, али, нажалост, немамо подршку са стране, а ми сами што се организујемо могли смо само ово да урадимо. Битно је да постоје таква места јер овде није потребно да имаш везу, да имаш буџет да би направио изложбу, научио нешто ново. Због тога је важно да млади знају да тако нешто постоји јер ми немамо буџет за рекламирање.

Ђорђе Шанта, волонтер:

– Мислим да је важно јер студенти немају где да оду, па овде могу да проводе доста времена и усмеравају се, уместо да буду на улици или неким лошим местима. Још увек сам млад па нисам учествовао у њиховим програмима али долазићу када мало порастем. Док се центар реновирао, с другарима сам помагао екипи. Било нам је занимљиво, а њима је то доста допринело јер не би стигли све послове да ураде.

Сања Уверић, предавач шпанског језика:

– Важно је да наш град има више таквих омладинских центара, али макар једно место у којем они могу да се усавршавају, да учествују у различитим радионицама и да на тај начин заправо унапреде своје знање, усвоје све оно што не могу можда на факултету, односно у средњој школи. Мислим да је ово право место за то јер, осим могућности да науче нешто, овде могу имати одређену праксу и упознати људе са сличним идејама.

Никола Милановић, један од оснивача:

– Важно је за развој града јер ће млади бити покретач друштва у будућности. Ако будемо развијали младе који ће одлазити одавде и запошљавати се у неким већ основаним фирмама, а не радити на себи, онда овај град нема будућност. Потребан је такав простор, али и програми кроз омладинске центре да се млади усмере. Неко од 15 година заиста није свестан тога да треба да дође овде и можда научи нешто ново.

В. Бијелић



 

Пише:
Пошаљите коментар
ОКЦе покреће младе

ОКЦе покреће младе

03.02.2018. 13:26 13:29