NOĆ BIOLOGIJE U znaku pećina i forenzike
Naučno-popularna manifestacija „Noć biologije” realizovana je na Departmanu za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta, a posetioci su imali priliku da čuju predavanja na razne teme, ali i učestvuju u više od 40 interaktivnih radionica.
Po rečima docentkinje na Departmanu za biologiju i ekologiju PMF-a Tamare Jurce, cilj manifestacije je da se sugrađanima naučnoistraživački rad približi na zanimljiv i jednostavan način i da se u njima probudi ljubav prema prirodi.
– Za ovo veče je pripremljeno 40 radionica, zahvaljujući studentima volonterima s PMF-a, ali i srednjoškolcima iz Novog Sada i drugih gradova Srbije – kazala je Tamara Jurca. – Pripremili smo i tribinu o savremenim izazovima imunizacije, kao i predavanje o pećinama.
Kako je rekla, ove godine su pripremljene dve posebne teme. Prva je pećina, stoga je osmišljena radionica „Novosadska pećina”, u kojoj su posetioci mogli doživeti pravi ambijent, upoznati se s faunom koja tu živi, dok su kolege iz Prirodnjačkog muzeja pomogle i donele neke od pravih artefakata, ne bi li osećaj bio što realniji.
– Druga velika tema je „CSI Novi Sad” i čak više od deset radionica posvećeno je segmentu forenzike – naglasila je Tamara Jurca. – Na radionici su zainteresovani otkrili sve tajne forenzike, ali i to kako biolozi mogu pomoći u rešavanju zločina.
Radionici „Hajdemo na teren” prisustvovalo je najviše najmlađih posetilaca, a član Društva „Josif Pančić” i student PMF-a Aleksandar Đukić objasnio nam je da prisutnima pokazuju kako biolozi izlaze na teren, čime se bave i šta to sve istražuju.
– Na štandu mogu videti različite grupe organizama, kao što su insekti, gmizavci i vodozemci, ali takođe i razne vrste biljaka, kako golim okom, tako i delove koje kolege pokazuju pod lupom i mikroskopom – kazao je Đukić. – Super je to što deca prepoznaju mnoge bube, a nekih se plaše, ali kada ih istraže, opuste se i postanu im interesantnije pa krenu da se raspituju o njima.
Malo dalje u toku je bila radionica „Kutak teraristike”, a prisutni su mogli da vide razne životinje koje se gaje kao kućni ljubimci, od različitih vrsta tarantula, guštera, žaba, čak i bubašvaba koje kod nas nemaju prirodno stanište. Najmlađi posetioci su bili oduševljeni vrstom bradata agama, koja je bila potpuni hit manifestacije, definitivno privlačeći najviše pažnje.
Na radionici „Saznaj iz čega si sastavljen” mogao se izmeriti indeks telesne mase, visina, gustina kostiju i slično, dok su se malo dalje deca mogla upoznati s otrovnim i neotrovnim vrstama zmija i žaba, kao i načinima na koje ih mogu prepoznati u prirodi.
I. Mikloši