Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Noć biologije prerasta u tradiciju

21.04.2017. 19:37 19:47
Piše:
Izvor: Dnevnik/R. Hadžić

NOVI SAD: Sedma po redu „Noć biologije”, manifestacija u organizaciji Departmana za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, definitivno je potvrdila opšte mišljenje o tome da je ta sjajna ideja, uz mnogo napora, truda, motivacije i nadahnuća prerasla u tradiciju sa sve naglašenijim značajem.

Brojni posetioci, mahom osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, ispunili su spratove Departmana, tiskajući se da posete svih 60 stanica koje su im ponudile raznovrsne sadržaje. Ukratko, posetiocima se pružila prilika da za nekoliko sati bogatog programa na jednom mestu upoznaju svu lepotu, bogatstvo i šarolikost prirode, kako je u govoru dobrodišlice predočio direktor Departmana prof. dr Goran Anačkov.

Marketinški tim Departmana za biologiju i ekologiju, s profesorkom Oliverom Bjelić Čabrilo na čelu, potrudio se da potvrdi sve one pohvale koje ova ideja iz godine u godinu dobija, nastojeći ne samo da na pomenuti odsek privuče što više novih studenata nego i da demonstrira darove prirode, od jednoćelijskih organizama do ptica i sisara.

Otuda i ne čudi što je jedna potencijalna pravnica, koja je među stotinama drugih đaka posetila „Noć bilogije”, oduševljeno rekla da je „ništa sprečiti neće da se s utabanog porodičnog koloseka advokature preusmeri na još bolje upoznavanje biljnog i životinjskog sveta”.

Retko ko od brojnih posetilaca iz cele Vojvodine je obišao sve ponuđene stanice, ali, kako je istakla dekanikaa PMF-a prof. dr Milica Pavkov Hrvojević, ponuđeni program prilagođen je svih uzrastima. Tako je zvaničan program obuhvatio: eko-maskenbal, stručno predavanje o biološkom pristupu suzbijanja komaraca dr Bosiljke Krtinić iz „Ciklonizacije”, dok su predstavnici beogradskog Prirodnjačkog muzeja obrazložili „zašto je muzej potreban nama, a zašto mi njemu”. Iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije govorili su o svetu u nastajanju, a sve je začinjeno debatom o nuklearnoj energiji.

Oko štandova (stanica) koje su vodili studenti trećih i četvrtih godina bilogije i ekologije bilo je najživlje. Milanu Čičovačkom nije bilo teško da iz Sombora dovede četvorogodišnjeg sina Kostu, koji odavno lepotu igre traži među bubama, maslačcima i drugim čarima prirode.


Dečja pesma za uvod
Posle pozdravnih reči domaćina, u „Noć bilogije” zvanice su pesmom uveli mališani iz Dečjeg hora „Čarobna frula”.
Kako i priliči temi, dečica su pevala pesme posvećene sovi, žutom pačetu, lavandi... uz neizostavnu „ Šuma blista, šuma peva”, što je posetiocima dodatno popravilo ionako dobro raspoloženje.

Učenice Osnovne škole „Petefi Šandor” Mirjana Perišić i Iva Kovačić došli su na manifestaciju po preporuci profesorke biologije Dragice Slankamenac i nisu se pokajale, iako su planirale da se posle završetka osmog razreda upišu na gimnazijske društvene smerove.

Na stanici posvećenoj mikrobiologiji vladala je naročita gužva. Student treće godine Nemanja Marić pričao je grupi učenika OŠ „Bratstvo i jedinstvo” iz Vrbasa o jestivim i otrovnim gljivama, ubeđujući ih u to da i iz otrovnih gljiva mogu da se iskoriste brojni lekoviti ekstrakti. Sada je, kako je rekao, vreme za vrlo popularno jestivo „šumsko pile”, naoko ružnu gljivu koja raste po vrbacima u blizini reka. Njegovu nadahnutu priču pažljivo su slušale i svaku reč „upijale” učenice sedmog razreda Ana Pejović i Sara Vukelić.

I tako je bilo na svakoj stanici, bez obzira na to da li je demonstriran biljni i životinjski svet ili je objašnjavan značaj razvijanja ekološke svesti. Organizatori „Noći biologije” nisu zaboravili ni svoje starije kolege. Na prigodnom koktelu ugošćeni su bivši profesori, koji su sadašnje naučili da stečena znanja prenesu na mlađe naraštaje.

S. Savić

 

Autor:
Pošaljite komentar