НОЋ БИОЛОГИЈЕ У знаку пећина и форензике
Научно-популарна манифестација „Ноћ биологије” реализована је на Департману за биологију и екологију Природно-математичког факултета, а посетиоци су имали прилику да чују предавања на разне теме, али и учествују у више од 40 интерактивних радионица.
По речима доценткиње на Департману за биологију и екологију ПМФ-а Тамаре Јурце, циљ манифестације је да се суграђанима научноистраживачки рад приближи на занимљив и једноставан начин и да се у њима пробуди љубав према природи.
– За ово вече је припремљено 40 радионица, захваљујући студентима волонтерима с ПМФ-а, али и средњошколцима из Новог Сада и других градова Србије – казала је Тамара Јурца. – Припремили смо и трибину о савременим изазовима имунизације, као и предавање о пећинама.
Како је рекла, ове године су припремљене две посебне теме. Прва је пећина, стога је осмишљена радионица „Новосадска пећина”, у којој су посетиоци могли доживети прави амбијент, упознати се с фауном која ту живи, док су колеге из Природњачког музеја помогле и донеле неке од правих артефаката, не би ли осећај био што реалнији.
– Друга велика тема је „ЦСИ Нови Сад” и чак више од десет радионица посвећено је сегменту форензике – нагласила је Тамара Јурца. – На радионици су заинтересовани открили све тајне форензике, али и то како биолози могу помоћи у решавању злочина.
Радионици „Хајдемо на терен” присуствовало је највише најмлађих посетилаца, а члан Друштва „Јосиф Панчић” и студент ПМФ-а Александар Ђукић објаснио нам је да присутнима показују како биолози излазе на терен, чиме се баве и шта то све истражују.
– На штанду могу видети различите групе организама, као што су инсекти, гмизавци и водоземци, али такође и разне врсте биљака, како голим оком, тако и делове које колеге показују под лупом и микроскопом – казао је Ђукић. – Супер је то што деца препознају многе бубе, а неких се плаше, али када их истраже, опусте се и постану им интересантније па крену да се распитују о њима.
Мало даље у току је била радионица „Кутак тераристике”, а присутни су могли да виде разне животиње које се гаје као кућни љубимци, од различитих врста тарантула, гуштера, жаба, чак и бубашваба које код нас немају природно станиште. Најмлађи посетиоци су били одушевљени врстом брадата агама, која је била потпуни хит манифестације, дефинитивно привлачећи највише пажње.
На радионици „Сазнај из чега си састављен” могао се измерити индекс телесне масе, висина, густина костију и слично, док су се мало даље деца могла упознати с отровним и неотровним врстама змија и жаба, као и начинима на које их могу препознати у природи.
И. Миклоши