Mladi u Novom Sadu ne prijavljuju vršnjačko nasilje
Predstavnici omladinskih organizacija, kao i mladi pojedinci iz Novog Sada i okoline, imali su priliku da na Okruglom stolu podele iskustva i razmene mišljenja s akterima bezbednosne politike, odnosno predstavnicima institucija i ustanova s teritorije grada. Mlade je u okviru okruglog stola, između ostalih, saslušao i posavetovao predstavnik Saveta za javni red, mir i bezbednost u Skupštini grada Dušan Popović.
Ta aktivnost deo je projekta „Mladi i reforma sektora bezbednosti – promovisanje bezbednosti mladih u Novom Sadu”, u organizaciji Centra za razvoj demokratskog društva „Europolis”, zajedno s Gradskom upravom za sport i omladinu i Novosadskim omladinskim forumom, a uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji.
“Novi Sad je poslednjih godina prepoznat po manje lepim aspektima, najviše po slučajevima nasilja među mladima – ističe koordinator projekta i predstavnik Centra za razvoj demokratskog društva „Europolis” Dane Pribić. – Osnovni rezultati našeg istraživanja, sprovedenog na uzorku od oko 200 mladih, pokazali su da oni imaju veliko poverenje i prepoznaju organe reda kao značajan faktor bezbednosti, međutim, kontradiktorno je to da se mladi, kada dožive slučajeve nasilja, često ne odlučuju da to prijave.Tek jedna od četiri osobe prijavila bi nasilje, pokazuju rezultati istraživanja. “
Potrebno je delovati zajednički
“Problem ne mogu rešiti pojedinačno policija, obrazovne strukture ili nevladine organizacije. Potrebno je delovati zajednički. Jedna od aktivnosti definitivno treba da bude podizanje svesti i mladih i njihovih roditelja o bezbednosnim izazovima pred kojima su, a bilo bi dobro da se pojača postupanje organa reda”, zaključio je Dane Pribić.
Jedan od ciljeva okruglog stola je uspostavljanje intenzivnijeg dijaloga između mladih i policije u lokalnoj zajednici, a kako navode iz „Europolisa”, poražavajući podatak bio je da se mladi u školama osećaju dosta nebezbedno. Tu je i nepostupanje Komunalne i drugih inspekcija kad je reč o radu ugostiteljskih objekata jer činjenica je da pojedini ugostitelji dozvoljavaju visok nivo problematičnog i rizičnog ponašanja. S druge strane, mladi iz prigradskih naselja i ruralnih delova kao problem prepoznaju druge bezbednosne faktore, kao što su, recimo, ekološki (postojanje deponije u blizini škole ili kuće). Kad je reč o iskustvu mladih, dominira verbalno nasilje, psihičko, sajber, kao i fizičko u javnom prostoru.
Tekst i foto: B. Pavković