U borbi protiv vršnjačkog nasilja sedam ministarstava
BEOGRAD: Nakon današnje sednice Vlade formirana je Ministarska grupa za prevenciju vršnjačkog nasilja među mladima u Srbiji, koju će činiti predstavnici sedam ministarstava i čije je cilj da se propisi iz raznih ministarstava ujednače, te da se pojasne procedure u smislu gde prestaje nadležnost jednih, počinju ingerencije drugih.
"Cilj je da se deci ponudi više sadržaja, jer ovo je pitanje ne samo lečenja posledica nego i pitanje prevencije", rekao je ministar prosvete Mladen Šarčević.
On je objasnio da će se raditi na tri polja, na kaznenoj politici, prevenciji i sprečavanja nasilja nad maloletnicima na internetu.
"Jedno polje je kaznena politika koja je u sistemskom zakonu o obrazovanju već krenula, što podrazumeva da svi učesnici tokom nastave ali i boravka u ustanovama imaju veliku odgovornost - da li je to učenik, da li je to nastavnik ili čak roditelj... I tu već imamo početne dobre rezultate", naveo je ministar.
Kada je u pitanju preventiva, kaže da škole moraju da budu otvorenije za decu, da treba da u školama provode više vremena te da im se ponudi kvalitetniji sadržaj.
"Na duge staze to znači da moramo razmisliti o konceptu celodnevnog boravka dece u školi tamo gde je to moguće", kaže on i objašnjava da se u svetu već primenjuje takozvana Strategija 20-30, a da njena "prethodnica", Strategija 20-20, polako odlazi u prošlost.
Koncept celodnevnog boravka, smatra ministar, omogućiće da deca imaju obezbeđenu sigurnost i kvalitetniji sadržaji dok su njihovi roditelji na poslu.
Posebna tema sastanka je bilo "digitalno nasilje" koje, kako kaže, izaziva sva druga nasilja.
"Mi smo naterali sve ustanove da prijavljuju ovakve slučajeve. Do sada smo imali stanje da se malo toga prijavljuje, ''nije se desilo, nije ga bilo", primetio je Šarčević.