Млади у Новом Саду не пријављују вршњачко насиље
Представници омладинских организација, као и млади појединци из Новог Сада и околине, имали су прилику да на Округлом столу поделе искуства и размене мишљења с актерима безбедносне политике, односно представницима институција и установа с територије града. Младе је у оквиру округлог стола, између осталих, саслушао и посаветовао представник Савета за јавни ред, мир и безбедност у Скупштини града Душан Поповић.
Та активност део је пројекта „Млади и реформа сектора безбедности – промовисање безбедности младих у Новом Саду”, у организацији Центра за развој демократског друштва „Еурополис”, заједно с Градском управом за спорт и омладину и Новосадским омладинским форумом, а уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији.
“Нови Сад је последњих година препознат по мање лепим аспектима, највише по случајевима насиља међу младима – истиче координатор пројекта и представник Центра за развој демократског друштва „Еурополис” Дане Прибић. – Основни резултати нашег истраживања, спроведеног на узорку од око 200 младих, показали су да они имају велико поверење и препознају органе реда као значајан фактор безбедности, међутим, контрадикторно је то да се млади, када доживе случајеве насиља, често не одлучују да то пријаве.Тек једна од четири особе пријавила би насиље, показују резултати истраживања. “
Потребно је деловати заједнички
“Проблем не могу решити појединачно полиција, образовне структуре или невладине организације. Потребно је деловати заједнички. Једна од активности дефинитивно треба да буде подизање свести и младих и њихових родитеља о безбедносним изазовима пред којима су, а било би добро да се појача поступање органа реда”, закључио је Дане Прибић.
Један од циљева округлог стола је успостављање интензивнијег дијалога између младих и полиције у локалној заједници, а како наводе из „Еурополиса”, поражавајући податак био је да се млади у школама осећају доста небезбедно. Ту је и непоступање Комуналне и других инспекција кад је реч о раду угоститељских објеката јер чињеница је да поједини угоститељи дозвољавају висок ниво проблематичног и ризичног понашања. С друге стране, млади из приградских насеља и руралних делова као проблем препознају друге безбедносне факторе, као што су, рецимо, еколошки (постојање депоније у близини школе или куће). Кад је реч о искуству младих, доминира вербално насиље, психичко, сајбер, као и физичко у јавном простору.
Текст и фото: Б. Павковић