Milion dinara za mere populacione politike u Sr. Karlovcima
Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku sufinansiraće u Sremskim Karlovcima s milion dinara program „Put ka zdravom materinstvu”, meru kojom u lokalnoj samoupravi nastoje da daju doprinos poboljšanju demografske slike.
Ugovor o sufinansiranju u ime opštine potpisala je na svečanosti priređenoj tim povodom u Kabinetu ministarke bez portfelja zadužene za demografiju i populacionu politiku Nada Ostojić Agbaba, rukovodilac opštinskog Odeljenja za društvene delatnosti koje je i konkurisalo za novac.
Na konkurs za sprovođenje mera populacione politike u Srbiji koji je raspisao ovaj Kabinet, opština se prijavila s tri projekta u za njihovu realizaciju tražila 13 miliona dinara, pri čemu je lokalna samouprava trebalo da učestvuje sa 1.950.000 dinara, a kabinet s 11.050.000. Opština je tražila 1,5 miliona dinara za biomedicinski potpomognutu oplodnju i isto toliko za finansijsku podršku parovima s decom. „Mala škola ranog razvoja-podrška porodici za kvalitetno staranje o deci u ranom detinjstvu” treća je mera koju su u Odeljenju za društvene delatnosti smatrali da treba da primene u Karlovcima, i za nju tražili devet miliona dinara, ali, nažalost, nije odobrena.
Zabrinjavajuća statistika
Koliko je alarmantna situacija u Sremskim Karlovcima kada je populaciona politika u pitanju govori podatak da je lane rođeno svega 61 beba, a da je višegodišnji prosek od početka novog milenijuma 78. U prilog toj neslavnoj statistici ide i podatak da u martu ove godine nije rođena nijedna beba. Osim što su u Patronažnoj službi Doma zdravlja „Novi Sad” ozbiljno zabrinuti zbog toga, tim pre što je evidentno i iseljavanje mladih parova s decom, razlog za brigu pokazuju i u osnovnoj školi gde će ukoliko je predškolaca ispod 60, morati da ukinu jedno odeljenje prvaka, što za posledicu ima i smanjenje broja zaposlenih.
Mala škola ranog razvoja, smatraju nadležni, nudi znanja, veštine i podršku roditeljima o načinima kreiranja podsticajnog okruženja i obezbeđivanja kvalitetnog staranja o detetu u ranom detinjstvu,a to je uzrast do tri godine. Koncept rada je zasnovan na tome da bi sve porodice iz lokalne zajednice trebalo da imaju na raspolaganju kontinuirano dostupan, besplatan program koji bi za njih obezbedio jasne i primenjive informacije i veštine u obezbeđivanju kvalitetnog stimulativnog okruženja za dete u ranom detinjstvu.
Osim toga i ekonomisti se slažu da ulaganje u programe ranog razvoja dece predstavlja jedan od najisplativijih načina za dostizanje održivog rasta. Analize pokazuju da ulaganja u unapređenje ranog razvoja dece mogu da proizvedu povraćaj para u prosečnom iznosu četiri do pet puta većem od uloženog, a u pojedinim slučajevima i mnogo više. Interventni programi u adolescentnom uzrastu postižu slične efekte, ali uz značajno veća ulaganja.
U narednom periodu biće tačno definisani načini na koji će biti u Karlovcima sprovedena mera „Put ka zdravom materinstvu”, u čemu po ugovoru opština treba da učestvuje sa 150.000 dinara.
Z. Milosavljević