Милион динара за мере популационе политике у Ср. Карловцима
Кабинет министра без портфеља задуженог за демографију и популациону политику суфинансираће у Сремским Карловцима с милион динара програм „Пут ка здравом материнству”, меру којом у локалној самоуправи настоје да дају допринос побољшању демографске слике.
Уговор о суфинансирању у име општине потписала је на свечаности приређеној тим поводом у Кабинету министарке без портфеља задужене за демографију и популациону политику Нада Остојић Агбаба, руководилац општинског Одељења за друштвене делатности које је и конкурисало за новац.
На конкурс за спровођење мера популационе политике у Србији који је расписао овај Кабинет, општина се пријавила с три пројекта у за њихову реализацију тражила 13 милиона динара, при чему је локална самоуправа требало да учествује са 1.950.000 динара, а кабинет с 11.050.000. Општина је тражила 1,5 милиона динара за биомедицински потпомогнуту оплодњу и исто толико за финансијску подршку паровима с децом. „Мала школа раног развоја-подршка породици за квалитетно старање о деци у раном детињству” трећа је мера коју су у Одељењу за друштвене делатности сматрали да треба да примене у Карловцима, и за њу тражили девет милиона динара, али, нажалост, није одобрена.
Забрињавајућа статистика
Колико је алармантна ситуација у Сремским Карловцима када је популациона политика у питању говори податак да је лане рођено свега 61 беба, а да је вишегодишњи просек од почетка новог миленијума 78. У прилог тој неславној статистици иде и податак да у марту ове године није рођена ниједна беба. Осим што су у Патронажној служби Дома здравља „Нови Сад” озбиљно забринути због тога, тим пре што је евидентно и исељавање младих парова с децом, разлог за бригу показују и у основној школи где ће уколико је предшколаца испод 60, морати да укину једно одељење првака, што за последицу има и смањење броја запослених.
Мала школа раног развоја, сматрају надлежни, нуди знања, вештине и подршку родитељима о начинима креирања подстицајног окружења и обезбеђивања квалитетног старања о детету у раном детињству,а то је узраст до три године. Концепт рада је заснован на томе да би све породице из локалне заједнице требало да имају на располагању континуирано доступан, бесплатан програм који би за њих обезбедио јасне и примењиве информације и вештине у обезбеђивању квалитетног стимулативног окружења за дете у раном детињству.
Осим тога и економисти се слажу да улагање у програме раног развоја деце представља један од најисплативијих начина за достизање одрживог раста. Анализе показују да улагања у унапређење раног развоја деце могу да произведу повраћај пара у просечном износу четири до пет пута већем од уложеног, а у појединим случајевима и много више. Интервентни програми у адолесцентном узрасту постижу сличне ефекте, али уз значајно већа улагања.
У наредном периоду биће тачно дефинисани начини на који ће бити у Карловцима спроведена мера „Пут ка здравом материнству”, у чему по уговору општина треба да учествује са 150.000 динара.
З. Милосављевић