Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Medicinske sestre 60.000 puta zakucale na vrata

22.04.2019. 10:12 10:17
Piše:
Izvor: 20. 000 poseta bilo posvećeno tek novorođenim Novosađanima Foto: Ladislav Pele  

Patronažna služba Doma zdravlja „Novi Sad” ima pune ruke posla i teško je definisati tačan broj sugrađana koji koriste njene usluge.

Kako kaže strukovna medicinska sestra-specijalista iz oblasti javnog zdravlja i načelnica Službe patronaže Doma zdravlja “Novi Sad” Kristina Nedeljković, na usluzi su svim sugrađanima, stoga se može reći da su najaktivnija služba koja vodi računa o zdravlju Novosađana svih uzrasta.

- Novi Sad je jedan od tri grada sa pozitivnim prirodnim priraštajem, stoga su patronažne sestre tokom 2018. godine realizovale više od  60.000 poseta najosetljivijim kategorijama stanovništva u Novom Sadu i Sremskim Karlovcima - kaže Kristina Nedeljković. - Od toga je 20. 000 poseta bilo posvećeno tek novorođenim Novosađanima.

Kako kaže naša sagovornica, ta Služba se bavi očuvanjem i unapređenjem zdravlja i zdravstvene kulture stanovništva, pružajući preventivne zdravstvene usluge, ali i edukujući građane. Delatnost se sprovodi kroz individualni i grupni zdravstveno-vaspitni rad u dispanzerima, porodici i lokalnoj zajednici, uz povezivanje pojedinaca ili grupe sa ustanovama socijalne zaštite, udruženjima i humanitarnim organizacijama, kada za tim postoji potreba.

- Usluge u porodici se pružaju trudnicama, babinjarama, zatim novorođenčetu, odojčetu, malom detetu u drugoj i četvrtoj godini života, odraslom stanovništvu prema indikacijama i na osnovu naloga izabranog lekara, kao i osobama starijim od 65 godina i ljudima sa invaliditetom  - kaže Kristina. - Patronažna sestra najveći deo svog radnog vremena provede na terenu, obilazeći porodice kojima je potrebna, bez obzira na vremenske uslove. U službi trenutno rade 52 patronažne sestre sa višim ili visokim nivoom obrazovanja, od čega je šest specijalista strukovnih medicinskih sestara. Prema normativima koji postoje, na 5. 000 stanovnika treba da postoji jedna patronažna sestra, što nas dovodi do zaključka da nedostaje 18 patronažnih sestara. Deficit koji postoji pokušavamo da prevaziđemo definisanjem prioriteta, stoga se prvenstveno obilaze trudnice, babinjare i novorođenčad, odojčad i mala deca u drugoj i četvrtoj godini života, a ostale kategorije obilazimo u skladu sa preostalim kapacitetima.

Prema njenim rečima, Služba polivalentne patronaže Doma zdravlja „Novi Sad” postoji od samog osnivanja ove ustanove, ali je tokom godina doživljavala transformacije, u skladu sa promenama koje su se odigravale u zdravstvenom sistemu. Ranije je postojala monovalentna patronaža za novorođenčad, čiji su zaposleni obilazili babinjare i novorođenčad, ali i polivalentna patronaža, kada su se obilazila deca, trudnice i odraslo stanovništvo, bez obzira na pol, starost ili bolest od koje neko boluje.


Potresna iskustva

Po rečima Kristine Nedeljković, najteži deo rada patronažnih sestara je susret sa zanemarivanjem ili zlostavljanjem dece na terenu. Postoje jasno definisane procedure po kojim postupaju u tim situacijama, ali na lični osećaj tuge i razočarenja koji tada osete, niko ih ne može pripremiti.

- Nekada nismo ni svesni da u našem okruženju postoje deca koja su gladna, nemaju da se obuku ili su željni ljubavi i pažnje - kaže Kristina. - To su najteže situacije sa kojima se suočava patronažna sestra.


- Dešavalo se da nekoliko patronažnih sestara ulazi u porodicu, što nije bilo ekonomski opravdano - priča Kristina. - Od 2006. godine dolazi do promene u organizaciji i monovalentna ginekološka patronaža se pripaja polivalentnoj patronaži, te na taj način postižemo pravilan pristup porodici, uz poštovanje holističkog principa rada. Ne smemo zanemariti činjenicu da je porodica osnovna ćelija društva i da uvek postoje, kako zaštitni tako i rizični faktori koje, samo sveobuhvatnim pristupom možemo definisati, i u skladu sa tim planirati dalje aktivnosti.

I. Mikloši

Autor:
Pošaljite komentar
Dom zdravlja „Novi Sad” dobio 9.400 doza vakcina protiv gripa

Dom zdravlja „Novi Sad” dobio 9.400 doza vakcina protiv gripa

17.10.2018. 17:31 17:34
Dom zdravlja „Novi Sad” i borilački turnir na istom zadatku: Sportom protiv vršnjačkog nasilja

Dom zdravlja „Novi Sad” i borilački turnir na istom zadatku: Sportom protiv vršnjačkog nasilja

16.04.2018. 21:57 22:00
Dom zdravlja „Novi Sad” obeležio pola veka rada

Dom zdravlja „Novi Sad” obeležio pola veka rada

25.10.2017. 17:30 17:43