Dom zdravlja „Novi Sad” i borilački turnir na istom zadatku: Sportom protiv vršnjačkog nasilja
Sportska manifestacija “Megdan –tamo gde mu je mesto”, treća po redu, održaće se 28. aprila na Spensu, a ovog puta učestvovaće i stručnjaci Savetovališta za mlade Doma zdravlja “Novi Sad” (DZNS), koji će raditi na promociji prevencije vršnjačkog nasilja.
Ta sportska manifestacija osmišljena je u duhu nacionalnog identiteta i viteške tradicije, a u skladu sa tim, i lekari Doma zdravlja će kroz zdravstveno informativni materijal isticati i zdrave načine života i podsećati na značaj fizičke aktivnosti i pravilnog bavljenja sportom.
„Sa Domom zdravlja već dugo sarađujemo, a sada smo to i ozvaničili“, rekao je Aleksa Balašević koji je, kao predstavnik manifestacije “Megdan - tamo gde mu je mesto” potpisao ugovor o saradnji sa direktorom DZNS dr Veselinom Bojatom.
„Vršačko nasilje je svuda oko nas, a najbolji lek za to je sport. Kroz ovaj projekat, koji je podržao i Grad, planiramo da nastavimo saradnju sa Domom zdravlja, baš zbog usmeravanja na rešavanje problema vršačkog nasilja.“
Iako se “Megdan” bavi borilačkim sportom, Aleksa Balašević je objasnio da bi se i u slučaju bilo koje druge discipline ta manifestacija usmerila na borbu protiv istih loših pojava u društvu.
„“Megdan” smo izabrali jer smatramo da je manifestacija koja se na pravi način bavi negovanjem tradicionalnih viteških vrednosti i daje osnova da se mladalačka energija sprovodi u dobrom pravcu, ka sportu, ali i viteštvu i junaštvu“, kaže direktor DZNS dr Veselin Bojat.
Mališani se žale
Po rečima Mirjane Nikolić iz Savetovališta za mlade u DZNS, deca se žale na sve oblike nasilja. Fizičko nasilje je, kaže, najuočljivije, ali je dečja patnja velika i slučaju emotivnog nasilja, kao i sve raširenijih oblika elektronskog nasilja. Naglasila je da se ne sme zboraviti ni na seksualno nasilje, a da je od izuzetne važnosti edukovati i odrasle i decu da prepoznaju nasilje i kako da se bore protiv takvih pojava.
On je dodao i da se Dom zdravlja, između ostalog, bavi upravo prevencijom vršnjačkog nasilja, a u toku prošle godine imali su 22 predavanja, četiri seminara i 82 radionice na tu temu, sa 1.689 korisnika. Specijalista zdravstvene psihologije u Savetovalištu za mlade u DZNS Mirjana Nikolić objasnila je da im se mladi, praktično, svakodnevno javljaju, jer je nasilje vema prisutno i u osnovnim i u srednjim školama, čak mnogo više nego što se pretpostavlja.
„Jer, mladi ili ne prepoznaju nasilje u pravoj meri, ili se plaše posledica ako prijave nasilnike“, pojasila je ona.
„Primetili smo da omladina nema dovoljno znanja, ali ni smelosti i socijalnih veština da se blagovremeno suprotstave nasilju.“
Ona je upozorila da posledice vršnjačkog nasilja mogu biti dugoročne, da nekad traju i čitav život, pa čak mogu biti i fatalne.
D. Ristić