Maskama i glasom prizivaju proleće
U cilju očuvanja tradicije i pokladnih običaja, Muzej Vojvodine organizovao je Maškaradu po 24. put. Maskirani učesnici pokladne povorke okupili su se ispred Muzeja oko podne, kada su, uz muzičku pratnju i animaciju, predstavili svoje maske.
Nakon toga prošetali su centralnim gradskim ulicama i razigrani svojim zanimljivim maskama stavili osmeh na lice mnogih. Kako organizatori navode, ovo doba godine smatra se dobom pokladnih povorki, maškara i karnevala, koje su deo nematerijalne kulturne baštine Novog Sada.
U centru su se okupili brojni Novosađani, predškolci, đaci studenti, kao i udruženja građana, a kako organizatori Maškarade kažu, lepo vreme išlo je u prilog karnevalu. Prijavljeno je oko 30 grupa, ali, kako saznajemo, došlo ih je mnogo više pa su tako organizatori tokom jučerašnje povorke rekli da zasigurno ima oko 1.000 učesnika. Animatori su, osim predstavljanja grupa, govorili o običajima, kao i glavnom cilju, a to je prizivanje proleća i lepšeg vremena, kao i teranje zime i hladnoće, zbog čega su neprestano tražili da se što glasnije čuje dečji glas.
Grupe su na Maškaradu došle s raznih strana, pa smo tako razgovarali s direktorkom Osnovne škole „Vuk Karadžić” iz opštine Bač Dajanom Maksimović, koja je navela da na ovoj maškaradi nastupaju zajedno s OŠ „Ivo Lola Ribar” iz Plavne.
Kako su nastali karnevali?
Karnevalom se neguju pokladni običaji, ali se i na zanimljiv način spaja tradicija sa zabavom. Kada je u pitanju nastanak karnevala tog tipa, važno je spomenuti Belu nedelju, koja je poslednja sedmica pred uskršnji post, kada su se kroz sela i gradove održavale maskirane povorke. Završni dan Bele nedelje su Bele poklade, koje su značile vrhunac zabave, a bile su praćene igrom, pesmom i šalama. Ranije su se tokom maskiranih povorki izvodile razne zgode, uveseljavali su se ukućani i dobijali pokloni s ciljem da se prekine zima i prizove Sunce.
„Mi smo se prerušili u Indijance, dok su đaci iz Plavne vitezovi, što je u skladu i s našim kulturnim nasleđem“, kazala je Dajana Maksimović.“Deca su sve vreme bila veoma uzbuđena i sa zadovoljstvom su prihvatila poziv, kao i mi radnici škole, uprava, ali i roditelji, koji su zajedno s decom i nama realizovali kostime i maske. S decom smo razgovarali i o pravom značaju karnevala, tako da su upućeni, a znaju i da smo ovde da bismo oterali zimu i prizvali proleće.“
Tokom završnog programa, dodeljena su priznanja i nagrade, dok su se maskirani učesnici poslužili tradicionalnim pokladnim posluženjem – krofnama i čajem. Pokrovitelji Maškarade su Grad Novi Sad i Pokrajinski sekreterijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.
K. Ivković Ivandekić