Маскама и гласом призивају пролеће
У циљу очувања традиције и покладних обичаја, Музеј Војводине организовао је Машкараду по 24. пут. Маскирани учесници покладне поворке окупили су се испред Музеја око подне, када су, уз музичку пратњу и анимацију, представили своје маске.
Након тога прошетали су централним градским улицама и разиграни својим занимљивим маскама ставили осмех на лице многих. Како организатори наводе, ово доба године сматра се добом покладних поворки, машкара и карневала, које су део нематеријалне културне баштине Новог Сада.
У центру су се окупили бројни Новосађани, предшколци, ђаци студенти, као и удружења грађана, а како организатори Машкараде кажу, лепо време ишло је у прилог карневалу. Пријављено је око 30 група, али, како сазнајемо, дошло их је много више па су тако организатори током јучерашње поворке рекли да засигурно има око 1.000 учесника. Аниматори су, осим представљања група, говорили о обичајима, као и главном циљу, а то је призивање пролећа и лепшег времена, као и терање зиме и хладноће, због чега су непрестано тражили да се што гласније чује дечји глас.
Групе су на Машкараду дошле с разних страна, па смо тако разговарали с директорком Основне школе „Вук Караџић” из општине Бач Дајаном Максимовић, која је навела да на овој машкаради наступају заједно с ОШ „Иво Лола Рибар” из Плавне.
Како су настали карневали?
Карневалом се негују покладни обичаји, али се и на занимљив начин спаја традиција са забавом. Када је у питању настанак карневала тог типа, важно је споменути Белу недељу, која је последња седмица пред ускршњи пост, када су се кроз села и градове одржавале маскиране поворке. Завршни дан Беле недеље су Беле покладе, које су значиле врхунац забаве, а биле су праћене игром, песмом и шалама. Раније су се током маскираних поворки изводиле разне згоде, увесељавали су се укућани и добијали поклони с циљем да се прекине зима и призове Сунце.
„Ми смо се прерушили у Индијанце, док су ђаци из Плавне витезови, што је у складу и с нашим културним наслеђем“, казала је Дајана Максимовић.“Деца су све време била веома узбуђена и са задовољством су прихватила позив, као и ми радници школе, управа, али и родитељи, који су заједно с децом и нама реализовали костиме и маске. С децом смо разговарали и о правом значају карневала, тако да су упућени, а знају и да смо овде да бисмо отерали зиму и призвали пролеће.“
Током завршног програма, додељена су признања и награде, док су се маскирани учесници послужили традиционалним покладним послужењем – крофнама и чајем. Покровитељи Машкараде су Град Нови Сад и Покрајински секретеријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.
К. Ивковић Ивандекић