LGBTI populacija se oseća diskriminisano u NS
“Naše zakonske norme garantuju LGBTI osobama velika prava, međutim, pripadnici te populacije iskazuju u svojim odgovorima da nisu zadovoljni time kako se ta nediskriminacija u praksi zaista prikazuje – rekla je zaštitnica građana Novog Sada Marina Popov Ivetić na konferenciji „Zaštitnik građana grada Novog Sada i unapređeni položaj LGBTI zajednice”, u okviru istraživanja „LGBTI populacije u Novom Sadu”.
" U suštini, na osnovu istraživanja planiramo da u sledećoj godini pređemo na edukaciju građana Novog Sada o pravima LGBTI populacije jer svaki razgovor na tu temu pravi korak dalje, kroz podizanje svesti naših sugrađana o tome da svi treba da imaju ista prava na školovanje, obrazovanje, izlaske, druženje.” Istraživanje je pokazalo i da svaki kontakt s pripadnikom LGBTI populacije na privatnom nivou povećava svest osobe iz opšte populacije.
Istraživanje je sprovedeno u saradnji s Grupom „Izađi”, jedine organizacije u Vojvodine koja se bavi isključivo LGBTI populacijom, kao i uz pomoć Centra za razvoj demokratskog društva „Europolis”. Anketom je obuhvaćena 101 LGBTI osoba i 243 osobe iz opšte populacije, među kojima ima onih koji nemaju i imaju lični kontakst s osobom suprotne seksualne orijentacije.
“Sam upitnik se sastojao iz pitanja kako oni žive u ovom gradu, da li imaju razumevanje institucija, na koji način su diskriminisani, da li trpe neki vid nasilja – kaže koordinator projekata u grupi „Izađi” Filip Kocevski. – Došli smo do zaključaka da nasilje i diskriminacija postoje. Kada je u pitanju diskriminacija, ona je uglavnom u krugu porodice i bliskih prijatelja, dok su uzročnici fizičkog nasilja pripadnici navijačkih grupa i prolaznici na ulici koji pretpostavljaju nečiju seksualnu orijentaciju i rodni identitet. To se poklapa s državnim istraživanjima koja pokazuju da su LGBTI osobe, pored osoba romske populacije, najpodložnije zločinu iz mržnje.”
Da bi se takva negativna klima promenila, važno je da se radi na edukaciji i podizanju svesti Novosađana, a kako je koordinatorka Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBTI osobama Ljiljana Koković najavila, u planu je da u 2018. godini počne edukacija dece osnovnoškolskog uzrasta kroz projekte koje će sprovoditi „OPENS 2019” i nevladine organizacije.
Važna je primena Krivičnog zakonika
LGBTI populacija se susreće s mržnjom koja je zasnovana na jednom motivu – pripadnosti toj grupaciji. Postoje slučajevi kada su ljudi napadani na ulici jer su samo bili u grupi s LGBTI osobama.
“Nadamo se da će član 54a Krivičnog zakonika konačno biti upotrebljen prilikom izricanja kazne kao otežavajuća okolnost, i da će se prvi put u Srbiji od 2013. godine doneti presuda za sve marginalizovane grupe na osnovu zločina iz mržnje, kao jedinog motiva zločina”, ističe koordinator projekata u grupi „Izađi” Filip Kocevski, najavljujući da će se do 2019. organizovati „Parada ponosa” i u Novom Sadu, koja će biti svojevrsna šetnja za ljudska prava.
“ Naši sledeći koraci su da zajedno sa zaštitnicom građana i ostalim organizacijama, kao i Panonskom platformom za ljudska prava, krenemo detaljnije da se bavimo čitavom tom temom i da to pretvorimo u veće i ozbiljnije istraživanje u narednom periodu, koje će nam samo pokazati i staviti do znanja sa čime radimo – objašnjava Kocevski. – Napomenuo bih da je broj od 100 ispitanika koji su deo LGBTI populacije dosta veliki za Novi Sad jer se i dalje mnogi od njih drže „u svoja četiri zida” i ne žele da pričaju o svojoj seksualnoj orijentaciji i mislim da će se na taj način poboljšati njihov položaj, u smislu da će se više ohrabriti da pričaju slobodno o svojim životnim iskustvima.”
L. Radlovački