Lane 1.804 tužbe zbog ujeda pasa lutalica
Izveštaj o radu Pravobranilaštva Novog Sada u 2015. godini Skupština grada usvojila je početkom jula. Ono što se na prvi pogled može videti u izveštaju,
jeste da je Pravobranilaštvo, na osnovu izmene Zakona o pravobranilaštvu, do 31. maja prošle godine preuzelo zastupanje ustanova čiji je osnivač grad, kao što su „Radosno detinjstvo“, socijalne, zdravstvene i ustanove kulture, što je uticalo na porast broja predmeta, najviše parničnih. Od gradskih ustanova Pravobranilaštvo je preuzelo 469 predmeta, a od „Zoohigijene i veterine“ 426 predmeta gde se zbog ujeda napuštenih pasa solidarno tuže grad i preduzeće.
Tako je Pravobranilaštvo u prošloj godini primilo 6.916 predmeta, dok je iz ranijih godina preneto nerešenih 4.817 predmeta. Od ukupno 11.733 predmeta u 2015. godini rešeno je 4.851, dok je 6.882 „u radu“. U 2014. godini Pravobranilaštvo je radilo na 6.930 predmeta. Kako se navodi u izveštaju, koji je potpisala Gradski pravobranilac Lidija Jaramaz Lisica, svi nerešeni predmeti uglavnom su iz parničnog, izvršnog i upravnog postupka i njihovo rešenje isključivo zavisi od rada sudova i drugih organa koji vode postupke. Ujedi pasa lutalica predstavljaju najveći deo od 4.603 parnična predmeta, i zbog toga je grad tužen u 1.804 slučaja.
Prema izveštaju, sudska praksa pokazuje da se tužbeni zahtevi za naknadu štete uglavnom usvajaju u celosti, a zabeležen je porast tih slučajeva. Iz Pravobranilaštva navode da je uvođenjem mogućnosti za vansudsko poravnanje, grad omogućio od kraja oktobra do kraja decembra 2015. godine 25 poravnanja u iznosima od 40.000 do 80.000 dinara, te time uštedeo sudske takse i zatezne kamate. Kao i kod pasa, i kod tužbi zbog upadanja u rupe i slivnike na javnim površinama zabeležen je porast broja predmeta, te je grad tužen u njih 315.
U slučaju gde je Pravobranilaštvo zastupalo „Radosno detinjstvo“, koje je tuženo od strane zaposlenih zbog umanjenih plata od oktobra 2013. do oktobra 2014. godine, u svakom od 621 predmeta predloženo je da se priznaju zahtevi zaposlenih i da se donesu presude na osnovu priznanja, kako bi se izbegli dalji sudski troškovi i troškovi veštaka. Kasnije u izveštaju stoji da je u decembru postignuto 375 sudskih poravnanja u ovoj ustanovi. U 221 predmetu Novi Sad se spori oko naknada za eksproprijaciju zemljišta, a radi se o vrlo velikim sumama novca, te je u izveštaju Pravobranilaštva za primer dato pet slučajeva gde se radi o ciframa od 34,4 do 71,4 miliona dinara.
Ipak, ti iznosi su skoro zanemarljivi u odnosu na onaj Ilije Devića koji, kao akcionar ATP „Vojvodina“ tuži grad zbog neispunjenja ugovora s ATP „Vojvodinom“ i na ime štete traži gotovo 5,7 milijardi dinara. U izveštaju se navodi da je ovaj postupak u toku u prvom stepenu.
Nije samo grad tuženi, već i taj koji tuži, i to „Borovicu transport“ iz Rume i „Puteve“ iz Sremske Mitrovice, kako bi povratio skoro 463 miliona dinara na ime neopravdanog avansa za izgradnju Bulevara Evrope. I ovde je prvostepeni postupak u toku, kao i u predmetu gde Novi Sad potražuje zgradu nekadašnjeg DP „Neimar“ u ulici Stevana Branovačkog 3, a u trećem slučaju Novi Sad je umešač u sporu gde država tuži „Slogu“ iz Kaća zbog otuđivanja državnog zemljišta, i koji se nalazi na drugom stepenu pred Apelacionim sudom.
Pravobranilaštvo je u izveštaju predložilo gradskim upravama da u izvršnim sprovima obaveze izmiruju u zakonskim rokovima kako bi se umanjili eventualni troškovi izvršenja i zatražilo da se zaposle ljudi na sedam nepopunjenih sistematizavnih mesta u Pravobranilaštvu kako bi ono u punom kapacitetu moglo da se nosi s povećanim brojem predmeta.
S. Krstić