KULTURNE STANICE U PRIGRADSKIM NASELJIMA SVIM GENERACIJAMA PRUŽAJU KVALITETNE SADRŽAJE Kreativne oaze daju prednost najmlađima
Umetnost ne mora da bude dostupna samo u gradovima i velikim kulturnim centrima – to su dokazale kulturne stanice u Stepanovićevu, Bukovcu i Kovilju.
Ovi prostori postali su prave male kreativne oaze koje su i deci i odraslima otvorile vrata, a mladima koji već znaju čime žele da se bave omogućile da se za upis u umetničke škole i akademije kvalitetno pripremaju tu, bez potrebe da odlaze u Novi Sad.
Časovi likovnog, muzičkog i baletskog obrazovanja osmišljeni su i pokrenuti u kulturnim stanicama Stepanovićevo, Bukovac i Kovilj, a realizuju se na nivou kvaliteta pripremne nastave za upis u škole iz ovih oblasti.
- Školu baleta “Heroina” pokrenuli smo u septembru prošle godine, kada je otvorena i kulturna stanica – otkriva koordinatorka Kulturne stanice Stepanovićevo Milana Marčetić. – Imamo dve grupe – mlađu u kojoj su deca od četiri do devet godina, i stariju od deset do 14. Interesovanje je veliko, neke devojčice već čekaju da napune četiri godine, da se upišu. Sa mlađom grupom se trudim da radim kroz igru, da na taj način nauče osnovne pokrete, a kroz muziku i igrice razviju sluh. Ujedno radimo i male vežbe snage, da razviju držanje. Škola baleta trenutno broji 25 članova, za sada su sve devojčice, ali i dečaci mogu da se upišu. Roditelji su veoma zadovoljni, s njima imam odličnu komunikaciju, kao i sa decom. Pored dece iz Stepanovićeva, imamo članove i iz susedne opštine Vrbas, odnosno iz Zmajeva. Pokretanje škole je bila moja ideja, želela sam da deca koja žive ovde dobiju jednak tretman i kvalitet časova baleta, kao i u Novom Sadu u Baletskoj školi, u kojoj sam nastavnik klasičnog baleta. U septembru ćemo imati upis novih članova.
Likovne radionice su u Bukovcu otvorene i za decu i za odrasle. Po rečima akademskog slikara i koordinatora Kulturne stanice Bukovac Dušana Savkovića, slikarstvo je tu ipak više zaživelo među odraslima.
- Zadovoljan sam time kako se sve odvija, ali smatram da je potrebno osmišljati različite programe, da bi svako mogao da pronađe nešto što ga interesuje, kako odrasli, tako i deca – navodi Savković. – Do sada smo imali dve-tri izložbe, a ove godine drugi put planiramo da organizujemo manifestaciju Likovna jesen i sve boje Bukovca. Za sve nam je, naravno, potrebno i proširenje kapaciteta. Pokretanje različitih sadržaja u prigradskim naseljima značajno je, pre svega, zbog decentralizacije kulture, da se ne dešava sve samo u gradovima i da kvalitetni sadržaji budu svakome blizu i dostupni. Ali pri svakoj ideji i organizaciji sadržaja potrebno je biti istrajan.
U Kulturnoj stanici Kovilj otvoreno je muzičko zabavište.
- Pokretanje muzičkog zabavišta u Kovilju dobar je primer kvaliteta koji donose umrežavanje i saradnja – poručila je koordinatorka Kulturne stanice Kovilj Ružica Radović. – Ideja je pokrenuta na nivou koordinacije Mreže kulturnih stanica čiji se sastanci odvijaju jednom nedeljno i to je prilika za razmenu iskustava, ideja, za sagledavanje potreba i međusobnog pomaganja. Na jedan od tih sastanaka, čuvši potrebe koleginice iz Kovilja, jedan od koordinatora došao je sa idejom osnivanja muzičkog zabavišta, kao odgovora na tu potrebu i inicijativu.
Zabavište radi na principu muzičkih škola, deca uče pesme, imaju priliku da se oprobaju i na nekim instrumentima, uče da prepoznaju ritam, razvijaju motoriku…
- Ove aktivnosti značajne su, pre svega, zbog druženja, kao i zbog činjenice da se deci pruža prilika da nauče kako se živi jedan kulturniji i svrsishodniji život. Motivišemo ih da u tome uživaju, a sada te sadržaje imaju kao i deca koja žive u gradu, i to potpuno besplatno. Neki od njih će sutra možda krenuti tim stopama i poželeti da se bave muzikom – zaključuje Ružica Radović.
Branka Pavković
Projekat "Kulturne stanice Novog Sada - centri stvaralaštva i zajedništva" realizuje Dnevnik Vojvodina pres, a sufinansira Grad Novi Sad. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.