КУЛТУРНЕ СТАНИЦЕ У ПРИГРАДСКИМ НАСЕЉИМА СВИМ ГЕНЕРАЦИЈАМА ПРУЖАЈУ КВАЛИТЕТНЕ САДРЖАЈЕ Креативне оазе дају предност најмлађима
Уметност не мора да буде доступна само у градовима и великим културним центрима – то су доказале културне станице у Степановићеву, Буковцу и Ковиљу.
Ови простори постали су праве мале креативне оазе које су и деци и одраслима отвориле врата, а младима који већ знају чиме желе да се баве омогућиле да се за упис у уметничке школе и академије квалитетно припремају ту, без потребе да одлазе у Нови Сад.
Часови ликовног, музичког и балетског образовања осмишљени су и покренути у културним станицама Степановићево, Буковац и Ковиљ, а реализују се на нивоу квалитета припремне наставе за упис у школе из ових области.
- Школу балета “Хероина” покренули смо у септембру прошле године, када је отворена и културна станица – открива координаторка Културне станице Степановићево Милана Марчетић. – Имамо две групе – млађу у којој су деца од четири до девет година, и старију од десет до 14. Интересовање је велико, неке девојчице већ чекају да напуне четири године, да се упишу. Са млађом групом се трудим да радим кроз игру, да на тај начин науче основне покрете, а кроз музику и игрице развију слух. Уједно радимо и мале вежбе снаге, да развију држање. Школа балета тренутно броји 25 чланова, за сада су све девојчице, али и дечаци могу да се упишу. Родитељи су веома задовољни, с њима имам одличну комуникацију, као и са децом. Поред деце из Степановићева, имамо чланове и из суседне општине Врбас, односно из Змајева. Покретање школе је била моја идеја, желела сам да деца која живе овде добију једнак третман и квалитет часова балета, као и у Новом Саду у Балетској школи, у којој сам наставник класичног балета. У септембру ћемо имати упис нових чланова.
Ликовне радионице су у Буковцу отворене и за децу и за одрасле. По речима академског сликара и координатора Културне станице Буковац Душана Савковића, сликарство је ту ипак више заживело међу одраслима.
- Задовољан сам тиме како се све одвија, али сматрам да је потребно осмишљати различите програме, да би свако могао да пронађе нешто што га интересује, како одрасли, тако и деца – наводи Савковић. – До сада смо имали две-три изложбе, а ове године други пут планирамо да организујемо манифестацију Ликовна јесен и све боје Буковца. За све нам је, наравно, потребно и проширење капацитета. Покретање различитих садржаја у приградским насељима значајно је, пре свега, због децентрализације културе, да се не дешава све само у градовима и да квалитетни садржаји буду свакоме близу и доступни. Али при свакој идеји и организацији садржаја потребно је бити истрајан.
У Културној станици Ковиљ отворено је музичко забавиште.
- Покретање музичког забавишта у Ковиљу добар је пример квалитета који доносе умрежавање и сарадња – поручила је координаторка Културне станице Ковиљ Ружица Радовић. – Идеја је покренута на нивоу координације Мреже културних станица чији се састанци одвијају једном недељно и то је прилика за размену искустава, идеја, за сагледавање потреба и међусобног помагања. На један од тих састанака, чувши потребе колегинице из Ковиља, један од координатора дошао је са идејом оснивања музичког забавишта, као одговора на ту потребу и иницијативу.
Забавиште ради на принципу музичких школа, деца уче песме, имају прилику да се опробају и на неким инструментима, уче да препознају ритам, развијају моторику…
- Ове активности значајне су, пре свега, због дружења, као и због чињенице да се деци пружа прилика да науче како се живи један културнији и сврсисходнији живот. Мотивишемо их да у томе уживају, а сада те садржаје имају као и деца која живе у граду, и то потпуно бесплатно. Неки од њих ће сутра можда кренути тим стопама и пожелети да се баве музиком – закључује Ружица Радовић.
Бранка Павковић
Пројекат "Културне станице Новог Сада - центри стваралаштва и заједништва" реализује Дневник Војводина прес, а суфинансира Град Нови Сад. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.