Rumenka dobila Kulturni centar
Još jedna ustanova kulture obogatila je grad, tačnije, jedno prigradsko naselje.
Nova godina stanovnicima Rumenke donela je novi Kulturni centar (Ulica oslobođenja 26), koji je zvanično otvoren 1. januara, a čiji je osnivač Grad Novi Sad. Objekat je još u fazi renoviranja, a u toku godine biće potpuno adaptiran i prilagođen potrebama. Uzimajući u obzir želju za decentralizacijom kulture, Strategiju razvoja kulturnog Novog Sada, kao i podatak da više od decenije u Republici Srbiji nije osnovana nijedna institucija kulture, otvaranje jedne takve ustanove predstavlja izuzetno značajan projekat.
– I pre zvaničnog početka rada, trudili smo se da održavamo određene programske aktivnosti, s akcentom na programima namenjenim ženama i deci, a organizovali smo ih u mesnoj zajednici – objašnjava direktorka Kulturnog centra „Rumenka” Dragana Milošević. – Ove godine imaćemo tri manifestacije. Prva je sada, početkom februara, a reč je o tradicionalnoj Pihtijadi, koja se ove godine održava 15. put. Organizujemo je pod okriljem Kulturnog centra i nosiće naziv „Zimski dani kulture, gastronomije i starih zanata”.
Zahvaljujući takvim aktivnostima, Rumenka se promoviše kao jedna multikulturalna sredina u kojoj mnoge nacije žive u harmoniji. U okviru tradicije promoviše se najbolje, a reč je o manifestaciji kulturno-zabavnog karaktera, koja će ove godine trajati dva dana, 2. i 3. februara. Po rečima Dragane Milošević, nešto potpuno novo biće predavanje o istorijatu Rumenke, koja se u izvorima pominje još u 13. veku, a kao naseljeno mesto pod nazivom Piroš – od 17. veka u zapisima Marije Terezije. Rumenka do sada nije imala monografiju te Kulturni centar planira i za to da izdvoji novac tokom godine.
– Sledeća manifestacija koju planiramo su „Prolećne dečje radosti”, između katoličkog i pravoslavnog Uskrsa. I sam naziv govori da je namenjena najmlađima, a biće zabavno-edukativnog karaktera i trajaće nedelju dana – objašnjava Dragana Milošević. – Naselje Rumenka u ovom trenutku broji oko 1.000 školske i predškolske dece, što je izuzetno veliki broj za jednu ruralnu sredinu. Biće organizovane radionice za decu u okviru kojih, opet s obzirom na to da je reč o multinacionalnoj sredini, upoznaju kulturu i tradiciju svojih komšija, kao i promocija sporta. Cilj je učenje na zabavan način.
Još jedna manifestacija, koja ima čak i vekovnu tradiciju, jeste seoska slava Petrovdan. Kako navodi Dragana Milošević, od ove godine organizatori će se potruditi da se slava obeleži tokom više dana, ponovo uz kulturno-zabavne sadržaje. Centralni dan je 12. jul, ali svaki dan će tu biti različiti izlagači, kao i organizovane predstave za decu i odrasle.
Tokom godine predviđeno je i nekoliko sekcija koje će se održavati kontinuirano. Biće to radionice multikulturalne narodne tradicije, a u okviru novoproglašenog Dana slovenske pismenosti, 24. maja, biće organizovana i sekcija kaligrafije, zatim pozorišna sekcija i radionica, sekcija za sticanje početnog obrazovanja engleskog jezika, te sekcija za ovladavanje tehnikom dekupaža. Ove godine navršava se i 160 godina od tragičnih sukoba Srba i Mađara, a u Rumenki se nalazi spomenik posvećen sećanju na tu revoluciju. Po planovima Kulturnog centra „Rumenka”, prilaz spomeniku biće adaptiran i 11. septembra tu će biti održan parastos žrtvama.
– Stanovnici Rumenke do sada nisu imali odgovarajuće sadržaje. Blizina grada je u nekim slučajevima kontraproduktivna jer se za sve sadržaje odlazi u grad, a ovde se ne organizuje ništa. Veliku zahvalnost dugujemo članu Gradskog veća za kulturu Daliboru Rožiću i gradonačelniku Milošu Vučeviću. Kulturni centar potrudiće se da bude svojevrsni servis građana Rumenke – zaključila je direktorka Dragana Milošević.
B. Pavković
Foto: Dnevnik/KC Rumenka