KLUBOVI ZA STARIJA I ODRASLA LICA U GERONTOLOŠKOM CENTRU NOVOG SADA Sekcija žena „Kozara” okuplja ljubitelje tradicionalnih zanata BESPLATNA OBUKA NA ŠEST RAZBOJA
Ljupka Ilišević iz Sekcije žena Kluba Kozara u Futogu koji je u sklopu Gerontološkog centra Novog Sada okuplja ljubitelje tradicionalnih zanata kaže da sekcija žena postoji od 2010. godine i između ostalog nudi obuku tkanja.
- U prostorijama Kluba u Futogu održavamo radionice koje su besplatne za sve one koji žele da nauče da tkaju. Imali smo dve žene iz Novog Sada koje su završile obuku, a trenutno je žena iz Begeča koja uči da tka. Za sve njih je zajedničko to što žele da nauče zanat kojim su se bavile njihove bake. Posedujemo šest razboja koje smo dobili po projektu od Pokrajinske vlade, odnosno Zavoda za ravnopravnost polova – pojasnila je Ilišević. Trenutno imaju 17 članica najstarija je rođena 1949. godine, a najmlađa 1987. Kod njih kako kaže ne dolaze samo penzioneri, već svi oni koji žele nekim zanatom da se bave ili žele nešto novo da nauče.
- Naše žene se bave slikanjem na platnu, na svili. Zatim heklanjem, štrikanjem. Imamo jednu članicu koja štrika torbe koje su veoma kvalitetne i estetski deluju lepo. Ima i onih koji su prešli na vez – kaže naša sagovornica.
Njihovi radovi dostupni su u samom Klubu Kozara u Futogu gde je stalna postavka, dok članice učestvuju i na raznim maifestacijama gde su dostupni njihovi unikatni radovi. Pored istkanih staza za pod, odevnih predmeta oslikanih svilom, tu su isheklane torbe, kape i ostalo. Slike na platnu takođe su ponuda ovih vrednih žena.
Licima trećeg životnog doba dnevne usluge u zajednici
Klubovi za starija i odrasla lica pri Gerontološkom centru Novog Sada pružaju dnevne usluge u zajednici, koje su namenjene licima trećeg životnog doba. Reč je o licima koja borave u svojim kućama. Klubovi kako je pojašnjeno omogućavaju korisnicima da se prema ličnom izboru i afinitetima uključuju u aktivnosti i sadržaje koji se u njima organizuju. Cilj aktivnosti i sadržaja je preveniranje patološkog starenja, negovanje proaktivne uloge starijih osoba, kao i podsticaj njihovog volontarizma i međusobne solidarnosti.
- Sekcija žena je osnovana kako bi postojao prostor za sve one koji žele da se bave nekim zanatom. Sve mi volimo ručne radove i uživamo u pravljenju nekog odevnog predmeta i slično. Na taj način čuvamo tradicionalne zanate od zaborava i naše znanje možemo da prenesemo na mlađe – kazala je Ilišević.
- Kroz klupske aktivnosti se podstiče duža integracija starijih u zajednici, zadovoljniji i sadržajniji život, održavanje telesne i mentalne kondicije putem zadovoljenja brojnih kulturno-zabavnih, sportsko-rekreativnih, socijalnih i drugih potreba. Podršku u ostvarenju ovih ciljeva daju usluge socijalnog rada i zdravstvene zaštite, koje su besplatne za korisnike kluba. U klubovima se svakodnevno druži, čita štampa – pojašnjavaju u Gerontološkom centru.
Tekst i foto: S. Aničić Ilić