Kisačanin Jan Kardelis osmislio i patentirao peć za grejanje na pelet
Kisačanin Jan Kardelis stvorio je kotao za grejanje na pelet, poseban po tome što doprinosi očuvanju životne sredine jer za gorivo koristi biomasu, kao i uštedi.
Inovativnim kotlovskim sistemom „tibet” i tehnologijom sagorevanja biomase Kardelis je postigao veliki uspeh zbog visokog iskorišćenja, do 98,5 odsto, na šta je posebno ponosan.
Pomenuta tehnologija sagorevanja i izmenjivanja toplote je patentirana i zaštićena u Zavodu za intelektualnu svojinu, a Jan Kardelis ne prestaje da oduševljeva svojim radom, trudom i znanjem već radi na novom patentu, na peći-kotlu na briket. Način grejanja i njegova cena postaju sve popularnija tema tokom sezone, te taj Kisačanin ističe glavni cilj svog kotla na pelet:
– Nisam izmislio toplu vodu, ali je jeftinije od drugih naprava zato što je kotao lak za proizvodnju, uzimamo kvalitetne materijale da bismo ga napravili, a razlikuje se po tome što troši od 30 do 50 odsto manje od fabričkih kotlova – kazao je Kardelis. – Nekad ljudi komentarišu da ružno izgleda, a ima i onih koji kažu da bi uređaj stavili i u dnevnu sobu, ali bitno je da ljudima ostane neka parica u yepu od grejne sezone.
On se izradom kotlova počeo baviti pre oko sedam godina, a da bi došao do savršenog kotla na pelet koji će se razlikovati od drugih, bilo je neophodno dugogodišnje eksperimentisanje, istraživanje i učenje. Najviše je bilo problema koji se tiču elektronike, ali sada je sve u redu te naruybe dolaze sa svih strana. Kardelis navodi da veliku količinu kotlova naručuje jedna velika firma iz Zagreba, a kupuju ih i Kisačani.
– Najbolja reklama je kad čovek koji kupuje kotao sebi, nakon toga kupi i sinu i bratu – rekao je Kardelis. – Ja sam uvek otvoren i za kritiku i za pohvalu, ali za funkcionisanje kotla veoma je bitno kako je postavljen sistem i da je dobra izolacija. Pod uslovom da je kuća dobro izolovana, 100 kvadrata može se grejati s tri tone. Kotao na pelet je bio na ispitivanju i u Osijeku i kada su me pozvali – čestitali su mi jer se došlo do čak 98,5 odsto iskorišćenja, što je i više nego dovoljno da bi se zadovoljile stroge EU norme o ispuštanju ugljen-dioksida u atmosferu, i kao takav je „najzeleniji” proizvod na tržištu.
Kotao na pelet je potpuno automatizovan, i njime se može upravljati putem elektronike na samom kotlu, putem sobnog termostata, što, kako Jan Kardelis navodi, pruža još veći komfor i dodatno doprinosi uštedi energenta. On ističe da se za zahtevnije kupce, uređajem može upravljati i putem interneta jer se kotao može instalirati kao jedna jedinica ili više njih u kaskadi, što naš sagovornik i preporučuje za veće objekte radi pouzdanosti i ekonomičnosti.
Na novom patentu za kotao na brikete Jan Kardelis trenutno radi, zbog čega ga često posećuju profesori s brojnih fakulteta, kao i stručnjaci zainteresovani za njegove inovacije. Kako ističe, taj kotao je specijalizovan za sagorevanje briketa iz više razloga, ponajviše zbog uštede energenta. Ložište za briket je u procesu realizacije te će Kisačanin Jan Kardelis biti prvi čovek koji je napravio kotao za sagorevanje briketa.
– Iskoristiti taj biootpad je veoma interesantno i korisno jer je briket upola jeftiniji od peleta i zato što je njegova proizvodnja mnogo jednostavnija – zaključio je Kardelis.
K. Ivković Ivanekić
Projekat „Prigradska naselja – od osnivanja do budućnosti” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.