Karlovački vinogradari i vinari poslavili Svetog Trifuna
U nešto izmenjenim okolnostima u odnosu na višegodišnju praksu zbog pandemije koronavirusa, i zajedničku želju da ova godina bude bolja od prošle, karlovački vinogradari i vinari obeležili su juče svoju slavu, Svetog Trifuna, na oglednom dobru za vinogradarstvo novosadskog Poljoprivrednog fakulteta koje se nalazi u Sremskim Karlovcima.
Jučerašnje obeležavanje Svetog Trifuna svedeno je na molitveni čin - osvećenje slavskog kolača, žita i loze koje je obavio sveštenik Saborne crkve jerej Stanko Laketić, kao i simbolično orezivanje čokota, a tu čast imao je kum slave Petar Bajilo iz poznate karlovačke vinogradarske porodice. Izostala je tradicionalna degustacija vina iz prošlogodišnje berbe, ali po rečima direktora Departmana za voćarstvo vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu Poljoprivrednog fakulteta, domaćina slave, doc. dr Dragoslava Ivaniševića, ona će biti održana čim uslovi to dozvole, koliko za mesec, dva dana.
Uz prinošnje molitvi Bogu da zaštiti vinograd i izbavi ga od svake nevolje, kako bi odnegovan u dogledno vreme dao rod, sveštenik Stanko Laketić je poželeo vinogradarima bolju i blagosloveniju godinu nego što je bila prethodna i da se s blagoslovom gospodnjim i zaštićeni, svi najesen radujemo plodovima kako u vinogradu tako i u njivama i poljima.
Vinogradari bolje prošli od vinara
Vinogradari nisu imali problema s plasmanom roda, jer je bio smanjen uvoz iz okolnih zemalja. Manje -više svi koji nisu imali prostora da prerade grožđe, uspeli su da ga plasiraju po standardnim cenama ili čak možda nešto boljim. Vinari su malo lošije prošli. Prodaja je bila smanjena zbog celokupne situacije, ali pojedini, čak i jedan veći broj njih, je dosta dobro završio godinu, pogotovo manji i srednji proizvođači, koji su pretežno orijentisani na prodaju s kućnog praga.
Vinarije koje snabdevaju restorane su se suočile s poteškoćama. Nemamo još zvaničnih podataka kakve je posledice koronavirus ostavio na vinski sektor, ali s obzirom na to da smo zemlja koja još uvek više uvozi vina nego što proizvodi, i ukoliko budemo uveli odgovarajuće mere za kontrolu tržišta, a koje su u saglasnosti sa pravilima Evropske unije, mislim da u narednom periodu ne bi trebalo da bude problema ni za vinare ni za vinogradare. Po Ivaniševićevoj oceni, vinogradari su u dobrom stanju za ovo doba godine. Kako je napomenuo, nije bilo niskih temperatura koje bi mogle naneti štetu lozi, a lepa jesen stvorila joj je povoljne uslove za prezimljavanje.
Doc. dr Dragoslav Ivanišević istakao je da je iza nas teška godina, u kojoj su vinogradari ipak dobro prošli, za razliku od vinara. Iako su vinogradari isprva bili suočeni sa sušom, a potom velikom količinom padavina tokom juna i jula što je izazivao određenu zabrinutost za kvalitet roda, kraj leta i septembar su bili povoljni i doprineli sazrevanju grožđa u uobičajenim ili nešto manjim prinosima, ali dobrog kvaliteta.
Tekst i foto: Z. Milosavljević