Karlovačka crtačka škola obojila najtoplije godišnje doba
Letu u Sremskim Karlovcima, ali i delu jeseni, drugu godinu zaredom daje pečat manifestacija „Karlovačko likovno leto“ u organizaciji Likovnog udruženja „Karlovačka crtačka škola“, koja je i sastavni deo Festivala kulturnog turizma popularno nazvanog „KultFest“.
Osim povremeno na otvorenom, svakog vikenda u prostorijama udruženja u Sokolskom domu održavaju se besplatne radionice koje su vrlo posećene i za koje vlada veliko interesovanje.
– Nastojimo da primimo optimalan broj ljudi da bismo mogli lepo da radimo i da pri tom ne odbijemo nikog – kaže portparol udruženja Marija Petrović. – Kod nas su svi dobrodošli. Na radionicama bude oko 10 učesnika, osim kada je naročita zainteresovanost ili imamo organizovanu grupu ili školsko odeljenje. Na likovnoj koloniji koja je trajala dva dana učestvovalo je 12 umetnika. Radionice se održavaju vikendom od 10 sati u Galeriji i kao i uvek, besplatne su. S obzirom na to da je počela škola, predstojeće radionice su namenjene učesnicima starijim od 15 godina. Tokom leta, imali smo mnogo mlađih učesnika, „lokalaca“ i dece iz okoline koja vole leto da provedu u Karlovcima. Iako je naše „Karlovačko likovno leto“ zamišljeno kao letnja manifestacija, kao i prošle godine, radionice će se održavati i tokom jeseni, sve dok imamo materijala i svi koji žele, mogu da nam se pridruže.
Marija Petrović kaže da su programi koje udruženje organizuje otvoreni za sve uzraste. Kada rade sa starijim grupama, iznad 15 godina, drugačiji je pristup, ali je cilj isti – buđenje kreativne slobode, isprobavanje novih tehnika, vežbanje i pronalazak stila. Akcenat je na slikarskim tehnikama i najviše se radi sa akrilom, ali česte su i radionice ručne izrade papira, slikanja na njima, te slikanja na staklu i na ručno izrađenim platnima. Standardnim radionicama rukovodi akademski slikar Slobodan Radin, dok je doktor likovnih umetnosti Uglješa Colić zadužen za rad sa mališanima. Umetnica Tamara Terzić vodi radionice slikanja na svili batik tehnikom, koje su izuzetno posećene.
– U narednom periodu se nadamo češćim radionicama grafike i keramike ukoliko nam finansijske mogućnosti budu dozvolile – ističe Petrovićeva. –Učesnici vole naše radionice, to slobodno možemo reći. Često nam pišu i zovu da nas pitaju kada će biti naredne. Za Galeriju u kojoj radimo, kažu da je najmirnije i najudobnije mesto. Zimus dok su bile mećave, učesnici iz Novog Sada, pa čak i udaljenijih mesta, dolazili su na radionice. Tako je i tokom letnjih vrućina. Uz izmenjenu popodnevnu satnicu, redovno smo organizovali razne programe. Ovog leta, pored likovne kolonije veliki događaj je bila „Sinestezija muzije i slikarstva“, koju smo održali četiri puta, dva u okviru naše manifestacije „Karlovačko likovno leto“, a dva puta uz podršku Turističke organizacije. Pored izložbenih i programa na Trgu Branka Radičevića, najpoznatiji smo po besplatnim radionicama, za šta roditelji u čudu pitaju kako je to moguće.
Deveta Međunarodna izložba malog formata sledeća je u nizu izložbi koja će biti priređena u Sokolskom domu. Udruženje do kraja septembra prima radove, a autori više informacija mogu da vide na sajtu Udruženja nezavisnih umetnika Novi Sad - https://ununs.org/sr/9-medunarodni-konkurs-malog-formata/.
Zbog finansija tradicionalna Božićna izložba, sedma po redu, ovog puta pod znakom je pitanja.
Najveći problem, kako kaže Slobodan Radin, osnivač udruženja, jeste nedostatak finansijske podrške:
- Iako smo prošle godine ogranizovali fantastičan program, bolji nego što smo planirali, za ovogodišnju manifestaciiju na opštinskom konkursu nam je dodeljeno manje para. Borimo se da održimo besplatne programe, ali je pravi izazov nabaviti materijal za rad. Postoji puno mladih koji žele da nešto nauče, kao i autora čiji radovi su više nego vredni pažnje da budu javno izloženi. Manifestacija „Karlovačko likovno leto“, druga po redu, ove godine je otvorena 21. juna, simbolično, na prvi dan leta. Rad udruženja do sada su podržavali Turistička organizacija, opština, Patrijaršija SPC, a od ove i picerija „Kruna“.
Zorica Milosavljević