Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KAKO SMO STIGLI DO OVOGA? Udružene novosadske mame ne žele da deca u vrtićima piju vodu iz jednokratnih plastičnih čaša VRTOGLAVA BROJKA KUPLJENIH I BAČENIH ČAŠA MESEČNO

15.10.2024. 19:25 19:39
Piše:
пластика
Foto: Pixabay.com/Pexels.com

Da li znate iz kakvih čaša vaša deca piju vodu u vrtiću?

Danas se u većini novosadskih vrtića koriste jednokratne plastične čaše koje uglavnom kupuju roditelji. Prema proceni ankete Udruženja REZZON, svako dete potroši oko tri čaše dnevno, što znači da se mesečno u Novom Sadu baci oko pola miliona plastičnih čaša! A kako smo od upotrebe starih dobrih metalnih šolja stigli do ove pogubne prakse, čini se da nikom nije jasno!

"Da plastična čaša ne bude naša" naziv je projekta koje su pokrenule mame iz Novog Sada u okviru Udruženja REZZON, sa idejom da se konačno promeni praksa u vrtićima i upotreba jednokratnih plastičnih čaša zameni održivijim i zdravijim rešenjima. Na osnovu ankete došle su do procene da novosadski vrtići mesečno bace oko pola miliona plastičnih čaša. Kako pojedinačne inicijative koje su pokretale one same i drugi roditelji nisu naišle na podršku i razumevanje, odlučile su da se organizuju i u okviru udruženja pokušaju da sprovedu ovu inicijativu za dobrobit naših najmljađih. U toku sprovođenja ovog projekta došle su do dodatnih saznanja o štetnosti mikroplastike po dečije zdravlje, što ih je navelo da i u svom privatnom životu naprave određene promene u cilju zdravijeg života.

Zastupnica udruženja i pokretač inicijatve, Ivana Ostojić, ističe da je u toku trajanja projekta anketu popunilo preko 220 roditelja i vaspitača.

– Rezultati ove ankete govore nam da i roditelji i vaspitači pokazuju visok stepen svesti o ekologiji i štetnosti postojeće prakse. Jednoglasni su i u oceni da najveću prepreku uvođenju promene predstavlja loša organizacija, manjak osoblja i opreme u vrtiću, ali i stav uprave vrtića – naglašava Ostojić.

пластика
Foto: Pixabay.com

Iz ovog udruženja nadaju se skorom odgovoru, s obzirom na to da su putem dopisa kontaktirali PU “Radosno detinjstvo”, kako bi zajednički stigli do prihvatljivog rešenja i započeli saradnju.

Mame u Udruženju REZZON posebno su ohrabrili primeri dobre prakse koji su stigli in Nemačke i Austrije od naših roditelja i vaspitača koji tamo žive i rade. Preporučujemo svima da pogledaju kratke intervjue na njihovoj Instagram i Fejsbuk stranici.

Što se tiče konkretnih akcija, za sada su sprovele kampanju na društvenim mrežama i anketu koja im je pružila dodatne uvide u raspoloženje i stavove sugrađana a podršku da realizuju projekat su dobile u okviru projekta “EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji”, koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu s organizacijama civilnog društva: Novosadska novinarska škola, ENECA, Užički centar za prava deteta, Nova planska praksa, Sigurne staze, Mladi poljoprivrednici Srbije i međunarodnim partnerom, fondacijom Fridrih Ebert (Friedrich EbertStiftung). Projekat je podržan od strane Evropske unije i biće realizovan u periodu od 2023. Do 2026. godine.

пластика
Foto: Pixabay.com

Pored podrške koju su dobili pokazalo se da najviše straha prema promeni prakse ima među vaspitačima. Navode ipak, da vaspitači nemaju razloga za zabrinutost, jer su u ovom udruženju u punoj meri svesni prepreka i izazova sa kojim se vaspitači i ustanova u radu suočavaju. Uvereni su da ako udruže snage, a uz podršku društveno odgovornih kompanija i donacija, ovaj problem brzo i lako mogu rešiti, pre svega – u najboljem interesu dece!

Ukoliko želite da kao roditelji popunite anketu, možete to učiniti preko ovog linka. Anketa za vaspitače nalazi se na ovom linku. Obe ankete su anonimne.

MojNoviSad.com

Izvor:
Mojnovisad.com
Autor:
Pošaljite komentar