КАКО СМО СТИГЛИ ДО ОВОГА? Удружене новосадске маме не желе да деца у вртићима пију воду из једнократних пластичних чаша ВРТОГЛАВА БРОЈКА КУПЉЕНИХ И БАЧЕНИХ ЧАША МЕСЕЧНО
Да ли знате из каквих чаша ваша деца пију воду у вртићу?
Данас се у већини новосадских вртића користе једнократне пластичне чаше које углавном купују родитељи. Према процени анкете Udruženja REZZON, свако дете потроши око три чаше дневно, што значи да се месечно у Новом Саду баци око пола милиона пластичних чаша! А како смо од употребе старих добрих металних шоља стигли до ове погубне праксе, чини се да ником није јасно!
"Да пластична чаша не буде наша" назив је пројекта које су покренуле маме из Новог Сада у оквиру Удружења REZZON, са идејом да се коначно промени пракса у вртићима и употреба једнократних пластичних чаша замени одрживијим и здравијим решењима. На основу анкете дошле су до процене да новосадски вртићи месечно баце око пола милиона пластичних чаша. Како појединачне иницијативе које су покретале оне саме и други родитељи нису наишле на подршку и разумевање, одлучиле су да се организују и у оквиру удружења покушају да спроведу ову иницијативу за добробит наших најмљађих. У току спровођења овог пројекта дошле су до додатних сазнања о штетности микропластике по дечије здравље, што их је навело да и у свом приватном животу направе одређене промене у циљу здравијег живота.
Заступница удружења и покретач иницијатве, Ивана Остојић, истиче да је у току трајања пројекта анкету попунило преко 220 родитеља и васпитача.
– Резултати ове анкете говоре нам да и родитељи и васпитачи показују висок степен свести о екологији и штетности постојеће праксе. Једногласни су и у оцени да највећу препреку увођењу промене представља лоша организација, мањак особља и опреме у вртићу, али и став управе вртића – наглашава Остојић.
Из овог удружења надају се скором одговору, с обзиром на то да су путем дописа контактирали ПУ “Радосно детињство”, како би заједнички стигли до прихватљивог решења и започели сарадњу.
Маме у Удружењу REZZON посебно су охрабрили примери добре праксе који су стигли ин Немачке и Аустрије од наших родитеља и васпитача који тамо живе и раде. Препоручујемо свима да погледају кратке интервјуе на њиховој Инстаграм и Фејсбук страници.
Што се тиче конкретних акција, за сада су спровеле кампању на друштвеним мрежама и анкету која им је пружила додатне увиде у расположење и ставове суграђана а подршку да реализују пројекат су добиле у оквиру пројекта “ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији”, који Београдска отворена школа спроводи у партнерству с организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ЕНЕЦА, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународним партнером, фондацијом Фридрих Еберт (Friedrich EbertStiftung). Пројекат је подржан од стране Европске уније и биће реализован у периоду од 2023. До 2026. године.
Поред подршке коју су добили показало се да највише страха према промени праксе има међу васпитачима. Наводе ипак, да васпитачи немају разлога за забринутост, јер су у овом удружењу у пуној мери свесни препрека и изазова са којим се васпитачи и установа у раду суочавају. Уверени су да ако удруже снаге, а уз подршку друштвено одговорних компанија и донација, овај проблем брзо и лако могу решити, пре свега – у најбољем интересу деце!
Уколико желите да као родитељи попуните анкету, можете то учинити преко овог линка. Анкета за васпитаче налази се на овом линку. Обе анкете су анонимне.