Jednodnevni boravak 300 dinara po vozilu u NP “Fruška gora“
Ulazak u zaštićeno područje Nacionalnog parka „Fruška gora“ od juče i zvanično košta 300 dinara po vozilu, navodi se u informaciji koju je potpisao v. d. direktora istoimenog javnog preduzeća dipl. ekonomista Radoslav Krunić.
Kako je pojašnjeno, posetiocima se neće naplaćivati pojedinačne ulaznice dok ne bude omogućena kupovina godišnjih karata, a fotografisanje i snimanje plaćaće samo oni koji taj materijal koriste u komercijalne svrhe.
Na taj način, kako obrazlažu u „NP Fruška gora“, preduzeće pokušava da ublaži „negativne ekonomske efekte“ na koje su se žalili mnogi posetioci Fruške gore nakon što je preduzeće uvelo naknade u skladu sa Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara, koji je stupio na snagu 1. januara ove godine.
Iz „Nacionalnog parka“ poručuju da su uvažili primedbe posetilaca i uveli objedinjenu naplatu, dok se ne uvedu godišnje ulaznice koje bi trebalo da budu, po mišljenju nadležnih u „NP Fruška gora“, višestruko povoljnije od jednodnevnih.
U Dunavski park besplatno, osim za organizovane posete
I iz „Gradskog zelenila“ juče je stiglo pojašnjenje u vezi s primenom Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, u kojem se navodi da će ulaznice za Dunavski park, od 100 dinara za punoletne i 50 dinara za uzrast od osam do 18 godina, plaćati samo organizovane grupe posetilaca koje zatraže stručnog vodiča „Gradskog zelenila“, dok deca do osam godina ne plaćaju ulaz. „Naplata ulaska u bilo koji novosadski park, kao ni naplata fotografisanja u nekomercijalne svrhe nisu predviđeni nijednim aktom preduzeća“, navodi se u dopisu javnosti.
U saopštenju stoji da je Nadzorni odbor doneo Odluku o naknadama za korišćenje Zaštićenog područja spomenika prirode „Dunavski park“ 8. aprila, te da je, kao i do sada, njime predviđena naplata korišćenja parka u komercijalne svrhe, kao što je snimanje reklama, filmova, dokumentaraca, fotografisanje, postavljanje pokretnih tezgi...
Navedeni zakon, između ostalog, propisao je maksimalne novčane iznose za naknade za sva zaštićena prirodna dobra u državi, a upravljači su na osnovu toga doneli svoje cenovnike. I do sada je „Nacionalni park“ naplaćivao naknade za korišćenje zaštićenog područja na osnovu Zakona o zaštiti prirode, koji je omogućavao da svaki upravljač zaštićenog dobra posebno određuje vrstu i visinu nakande, napominje se u dopisu.
Za pomenutih 300 dinara po vozilu svi putnici će tokom celog dana moći da borave u Nacionalnom parku, posećuju izletišta, koriste ložišta, bave se rekreacijom, dodaje se u saopštenju „NP Fruška gora“. Odluka o naknadama u NP „Fruška gora“, koja omogućava godišnje karte, trebalo bi da omogući pristup Nacionalnom parku po povoljnijoj ceni i da, osim popularizacije Fruške gore, obezbedi novac za ulaganje u razvoj Nacionalnog parka, zaključuje se u saopštenju.
S. Kr.
foto: S. Šušnjević