Једнодневни боравак 300 динара по возилу у НП “Фрушка гора“
Улазак у заштићено подручје Националног парка „Фрушка гора“ од јуче и званично кошта 300 динара по возилу, наводи се у информацији коју је потписао в. д. директора истоименог јавног предузећа дипл. економиста Радослав Крунић.
Како је појашњено, посетиоцима се неће наплаћивати појединачне улазнице док не буде омогућена куповина годишњих карата, а фотографисање и снимање плаћаће само они који тај материјал користе у комерцијалне сврхе.
На тај начин, како образлажу у „НП Фрушка гора“, предузеће покушава да ублажи „негативне економске ефекте“ на које су се жалили многи посетиоци Фрушке горе након што је предузеће увело накнаде у складу са Законом о накнадама за коришћење јавних добара, који је ступио на снагу 1. јануара ове године.
Из „Националног парка“ поручују да су уважили примедбе посетилаца и увели обједињену наплату, док се не уведу годишње улазнице које би требало да буду, по мишљењу надлежних у „НП Фрушка гора“, вишеструко повољније од једнодневних.
У Дунавски парк бесплатно, осим за организоване посете
И из „Градског зеленила“ јуче је стигло појашњење у вези с применом Закона о накнадама за коришћење јавних добара, у којем се наводи да ће улазнице за Дунавски парк, од 100 динара за пунолетне и 50 динара за узраст од осам до 18 година, плаћати само организоване групе посетилаца које затраже стручног водича „Градског зеленила“, док деца до осам година не плаћају улаз. „Наплата уласка у било који новосадски парк, као ни наплата фотографисања у некомерцијалне сврхе нису предвиђени ниједним актом предузећа“, наводи се у допису јавности.
У саопштењу стоји да је Надзорни одбор донео Одлуку о накнадама за коришћење Заштићеног подручја споменика природе „Дунавски парк“ 8. априла, те да је, као и до сада, њиме предвиђена наплата коришћења парка у комерцијалне сврхе, као што је снимање реклама, филмова, документараца, фотографисање, постављање покретних тезги...
Наведени закон, између осталог, прописао је максималне новчане износе за накнаде за сва заштићена природна добра у држави, а управљачи су на основу тога донели своје ценовнике. И до сада је „Национални парк“ наплаћивао накнаде за коришћење заштићеног подручја на основу Закона о заштити природе, који је омогућавао да сваки управљач заштићеног добра посебно одређује врсту и висину наканде, напомиње се у допису.
За поменутих 300 динара по возилу сви путници ће током целог дана моћи да бораве у Националном парку, посећују излетишта, користе ложишта, баве се рекреацијом, додаје се у саопштењу „НП Фрушка гора“. Одлука о накнадама у НП „Фрушка гора“, која омогућава годишње карте, требало би да омогући приступ Националном парку по повољнијој цени и да, осим популаризације Фрушке горе, обезбеди новац за улагање у развој Националног парка, закључује се у саопштењу.
С. Кр.
фото: С. Шушњевић