Iz Arhiva grada: Habag – centralna zgrada nemačke zajednice
NOVI SAD: Početkom 20. veka, odnosno 1910. godine, Novi Sad je imao nešto više od 33.500 stanovnika od koji su 7.000 bili Nemci.
Ta nacionalana zajednica je započela osnivanje svojih udruženja dvadesetih godina prošlog veka, a Novi Sad postao je privredni i kulturni centar Nemaca u Jugoslaviji. Kao centralna zgrada nemačkog Kulturbunda, odnosno nemačke zajednice u Kraljevini Jugoslaviji, bila je palata „Habag” koja je sagrađena 1931. godine u Ulici Vase Stajića.
Prema rečima direktora Istorijskog arhiva grada Petra Đurđeva, zgradu je gradilo Akcionarsko društvo za gradnju kuća. Projekat je u stilu moderne uradio arhitekta iz Vršca Viljem Rihard, a izvođač radova bio je graditelj Filip Šmit.
– U prizemlju se nalazio jedan od najpoznatijih novosadskih međuratnih restorana „Habag”, po čijem nazivu tu zgradu Novosađani i poznaju. Na prvom spratu su bile prostorije privrednog društva nemačke zajednice „Agraria”, a na drugom i trećem su se nalazile prostorije Kulturbunda – kaže Đurđev. – U zgradi je pored brojnog kancelarijskog prostora bilo i svečanijih prostora, stepeništa, ulaznih holova kao i velika sala sa pozornicom, poznatija kao bioskop „Uranija”.
Prosvetni savez – Kulturbund
Podunavske Švabe su se dosta kasno politički i nacionalno organizovale u Novom Sadu, tek početkom 20 veka. Do kraja Prvog svetkog rata kulturni i politički centar bio im je u Temišvaru, a nakon toga sedište okupljanja Nemaca u Vojvodini postao je Novi Sad u kom je 1920. godine osnovan Švapsko-nemački prosvetni savez Kulturbund. U „Habagu” je, osim različitih privrednih, strukovnih i kulturnih udruženja, bila i najveća nemačka knjižara u Jugoslaviji kao i izdavačko preduzeće koje je štampalo dva dnevna lista i nekoliko nedeljnika i mesečnika.
Kasni tridesetih godina prošlog veka, vrh spomenutih nemačkih organizacija se u potpunosti stavio u službu nacističke propagande, zbog čega su aktivno učestvovali u sabotažama u Aprilskom ratu kao i radnjama okupacionog režima. To je i uslovilo brojne promene u istoriji ovog zdanja.
Tokom savezničkog bombardovanja Novog Sada 6. septembra 1944. godine, objekat je oštećen, ali je po oslobođenju obnovljen. Osam godina kasnije, 1952. godine, zgrada je nacionalizovana i u njoj je smešteno sedište Direkcije jugoslovenskih železnica (novosadski ogranak).
– Nakon rekonstrukcije izgled „Habaga” se malo promenio. Pre bombardovanja na fasadama su bili trougaoni erkeri, vrsta ovalnog, zatvorenog balkona s prozorima na svim stranama, a u parternom pojasu veliki otvori restorana. Obnovljena je tako da zgrada ima visoko podignuto prizemlje, jednostavno obrađene fasade i krila sa prozorioma u nizu. Na fasadi nema dekoracija. Ugao je naglašen horizontalnim ispustom na nivou prvog sprata i prodorom još jedne etaže nad trećim spratom čime je postignut izgled kule. Na obema fasadama nalaze se modernistički koncipirani ulazi – napominje Đurđev.
Palata „Habag” predstavlja istorijsko svedočanstvo o prisustvu nemačke zajednice u multietničkoj i multikulturnoj odlici Novog Sada, a danas se u zgradi nalazi sedište Železnice Srbije.
S. Kovač