Italijanski kuvari predlažu menije u novosadskim školama
U Osnovnoj školi „Kosta Trifković“ gosti s „Barila“ akademije iz Italije, uključujući i njihovog glavnog kuvara Roberta Basija, juče su đacima prikazali pripremu jela s pastom, u okviru projekata jačanja održivosti evropskih lanaca snabdevanja kroz unapređenje kvaliteta hrane i javnih nabavki.
Cilj tog projekta je da se poboljša ishrana u novosadskim školama, a predloženo je 45 menija koji će moći jednog dana da se pripremaju u obazovnim ustanovama.
Kako je rekao izvršni menadžer Evropske trening-akademije (EUTE) Ratko Bojović, projekat pokriva tri glavne oblasti i ima za cilj unapređenje efikasnosti evropskog sistema kvaliteta hrane, naročito kvaliteta ishrane u osnovnim školama koje imaju svoju kuhinju, zatim unapređenje sistema javnih nabavki da bi škole i druge javne institucije kupovale kvalitetnije, ali i da stimuliše održivost kratkih prehrambenih lanaca snabdevanja da bi poljoprivredni proizvođači mogli prodavati svoje proizovode lokalnim školama i drugim javnim institucijama.
– Namera nam je da se u školama unaprede nutritivne i gastronomske vrednosti školskih obroka, kako tokom nabavke, tako i tokom pripreme hrane, ali i standardizacija i obogaćivanje školskih menija, kao i unapređenje veština školskih kuvara u pripremi hrane – rekao je Bojović. – Tu smo da pokažemo da kuvanje obroka može biti jednostavnije, brže i efikasnije, a opet da takva hrana ima odgovarajuće nutritivne vrednosti. Na projektu sarađujemo s 29 osnovnih škola, a jedan od partnera je i Ministarstvo prosvete, s kojima radimo na unapređenju i standardizaciji postojećih menija, ali i na unapređenju i obogaćivanju tih menija kroz saradnju s „Barila“ akademijom kao partnerom.
Po rečima direktora OŠ „Kosta Trifković“ Milana Spasojevića, već nekoliko godina je ta škola u kontaktu s EUTA, naročito kada su uvideli da projekat podržava i Ministarstvo prosvete. Ishrana učenika u školi je izuzetno dobra, što pokazuje broj đaka koji se hrani u školskoj kuhinji.
– Trenutno oko 320 učenika ima tri školska obroka, dok užinu naručuje 1.100 učenika, što je gotovo 90 odsto od ukupnog broja đaka – rekao je Spasojević. – Nakon prvog sastanka s predstavnicima EUTA i „Barila“ akademije, naši kuvari su išli na seminare, na kojima su mogli da uče kako da spremaju zdrave obroke i nabave zdrave namirnice i sada sami pripremamo jela.
Nada Letić s Čeneja, koja se bavi organskom proizvodnjom gotovo svih vrsta povrća, rekla je da već četiri meseca sarađuje s EUTA. Za dalji napredak se nada da će dobiti podršku Grada.
– Ja se nadam da bi se Uprava za privredu Grada mogla odazvati jer je organsko povrće dosta skuplje od običnog – kaže Nada Letić, dodajući da su od Grada već dobijali subvencije za organsku proizvodnju.
Strenght2Food je petogodišnji projekat koji finansira EU program „Horizon 2020“ od marta 2016, i u njemu učestvuje 30 partnera iz 13 evropskih zemalja i dve azijske. U Srbiji se, osim Novog Sada, projekat sprovodi još u Beogradu, Arilju i Valjevu.
I. Mikloši
M. Apostolović
foto: S. Šušnjević
foto: Kuvar Robert Basi đacima prikazao pripremu paste