Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Interesovanje Novosađana za dobru knjigu ne zamire

23.03.2018. 08:32 08:37
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Citat nedelje „Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce” Dositeja Obradovića sačekaće vas pri ulasku u Odeljenje za odrasle korisnike „Đura Daničić” Gradske biblioteke u Novom Sadu u Dunvaskoj ulici, a pored toga naslov Knjige nedelje „Vreme brzo stari” Antonija Tabukija.

U eri vrtoglavog razvoja interneta, naša biblioteka ruši uverenja da interesovanje za knjigu zamire i može se pohvaliti sve većim brojem čitalaca. U 26 njenih ogranaka učlanjeno je više od 25.000 korisnika.

„ Odeljenje za odrasle korisnike „Đura Daničić” najveće je odeljenje u mreži ogranaka Gradske biblioteke u Novom Sadu. To odeljenje ima više od 8.000 korisnika i preko 65.000 knjiga. Svako može da uzme po tri knjige, a rok za vraćanje je tri nedelje. Tolerišemo, međutim, zadržavanje knjige još sedam dana“, priča rukovodilac tog odeljenja Biljana Kičema.

Cene članarine nisu promenjene. Godišnja članarina za odrasle je 500 dinara, porodična članska karta naplaćuje se 700, a deca do 14 godina se na Dečje odeljenje mogu učlaniti za 300 dinara.

Najstariji čitaoci imaju više od 80 godina, a najmlađi oko godinu dana

„U toku godine imamo različite akcije u okviru kojih dajemo popuste od 50 odsto. Naredna takva prilika je Svetski dan knjige, koji se obeležava 23. aprila. Popust smo imali sad tokom Sajma knjiga, a tu su i manifestacije poput Noći muzeja, Noći pozorišta, Dana biblioteke, beogradskog Sajma knjiga, Međunarodnog dana studenata i slično“, dodaje Biljana Kičema.

Dnevno u biblioteku dođe između 400 i 500 korisnika i interesantan je podatak da ih ni vremenske prilike ne sprečavaju u putu i u ljubavi prema knjizi. Najstariji članovi u Novom Sadu imaju više od 80 godina i bar jednom u toku sedmice posećuju biblioteku.

Svake sedmice Odeljenje za odrasle korisnike u svojim prostorijama objavi i novi spisak traženih knjiga. Autori poput Vanje Bulića, Jelene Bačić Alimpić, Mirjane Bobić Mojsilović, Orhana Pamuka, Elene Ferante, Margaret Atvud i drugih, najtraženiji su. U prijateljskoj atmosferi biblioteke uvek se dobije i preporuka za čitanje. Imena koja su u tom smislu aktuelna su Vladislav Bajac, Robert Mesi, Kang Han, Miomir Petrović, Lorens Darel, Radoslav Petković... Lista čekanja i mogućnost rezervacije knjige nešto je što sigurno pomaže i čime biblioteka izlazi korisnicima u susret.

Dečje odeljenje Gradske biblioteke u Novom Sadu beleži 63. godinu postojanja, a njeni članovi su deca do 14 godina. Zanimljiv podatak je to da najmlađi čitaoci imaju oko godinu dana.

„Naši najmlađi čitaoci su u stvari bebe i njih imamo u velikom broju“, s osmehom priča rukovodilac Dečjeg odeljenja Katarina Novaković.

Dodaje da su njima su posebno prilagođeni način pristupa i publikacije koje im se daju, o čemu više znaju njihovi roditelji.

„Kad je reč o broju korisnika, ponosni smo na činjenicu da, u vreme kad se najviše priča o tome da nema onih koji čitaju i da je sve manje korisnika biblioteke, konkretno naše odeljenje može da se pohvali povećanim brojem korisnika u odnosu na prethodnu godinu. Naime, 2017. godina završena je brojem od blizu 3.500 korisnika i nadamo se da će taj trend biti nastavljen u 2018, a za to postoje dobri pokazatelji u prva tri meseca“, kaže Katarina.

Dečje odeljenje poseduje 35.000 knjiga za sve uzraste i ukuse, od slikovnica za bebe, taktilnih i trodimenzionalnih, preko brojnih antologija, zbirki poezije, proze, ilustrovanih slikovnica, bajki i romana, do stručnog fonda, odnosno školske lektire. Najčitaniji autori za mlađi uzrast su Igor Kolarov, Vesna Aleksić, Astrid Lindgren, Slobodan Stanišić, Gvido Tartalja i drugi, a stariji uzrast pokazuje interesovanje za za Dejvida Vilijamsa, Bjanku Picorno, Dušana Pejčića, Jasminku Petrović, Zorana Penevskog i slične.

Dnevno u biblioteku dođe između 400 i 500 članova i interesantan je podatak da ih ni vremenske prilike ne sprečavaju u putu i u ljubavi prema knjizi

Nešto potpuno novo za najmlađe članove Dečjeg odeljenja je program „Bezbolno čitanje”. Prva radionica je održana 15. marta, a održavaće se četvrtkom. Reč je o organizovanim susretima roditelja i bibliotekara u želji za upoznavanjem metoda i tehnika na koji način približiti detetu knjigu, počev od prvih meseci života.

„Skrećemo pažnju na to koliko je važno to početi još u najranijem uzrastu“,objašnjava bibliotekarka na Dečjem odeljenju Dragana Božić: „ Prvi susret bio je namenjen roditeljima s decom do tri godine i temi kako čitati tako maloj deci. Naredne susrete posvećivaćemo uzrastu od prvog do četvrtog razreda, kao i prvom dobu tinejyera do 14. godine.“

B. Pavković

Foto: B. Lučić



 

 

Piše:
Pošaljite komentar