HEROJ ULICE Andrijana Barjaktarević: Osmeh i optimizam pola su izlečenja
Konkurs „Dnevnika”, Novosadske televizije i kompanije „Color media communications”
– Rad sa onkološkim pacijentima vrlo je specifičan i emotivno iscrpljujući, a lečenje obolele dece traje oko dve godine, dok se nakon izlečenja pacijenti kontrolišu narednih pet godina – rekla je za “Dnevnik” glavna medicinska sestra Klinike za pedijatriju Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine Andrijana Barjaktarević, koja je prijavljena na ovogodišnji konkurs za “Heroja ulice” u organizaciji našeg lista, „Novosadske televizije“ i kompanije „Color media communications”.
– Za to vreme postajete deo života deteta i čitave porodice, sa njima prolazite kroz sve teške dijagnostičke i terapijske procedure, uspone i padove tokom lečenja – naglasila je Andrijana. – U dvanaestočasovnim smenama, najveći deo dana provodite sa njima, naučite šta dete voli da jede, koja mu je omiljena igra, film, bajka, slavite sa njima praznike, delite i sreću i tugu jer mi smo porodica!
Nakon završene srednje škole, 1999. godine Andrijana je počela da radi na Odeljenju pedijatrijske onkologije i do pre mesec dana bila je glavna sestra Službe za hematologiju i onkologiju. Sada je glavna sestra Klinike za pedijatriju, ali kako je rekla, odrasla je na hematologiji i ostaće njeno dete sve do penzije.
– Mi, medicinske sestre, kao i svo osoblje, tu smo da deci i roditeljima pružimo podršku, ohrabrimo ih i saslušamo, što je nekada mnogo teže od bilo koje terapije i dijagnostike jer vremenom sagorevate – kazala je Andrijana. – Ta deca vas uče šta je iskreno poštovanje, poverenje i ogromna količina ljubavi, ali i šta znači borba i neodustajanje jer su hrabriji i snažniji nego što su svesni, kao i njihovi roditelji.
Kako je Andrijana rekla za naš list, nema veće sreće nego kada dočekate da vas bivši pacijent pozove i kaže da je postao roditelj ili vam uruči pozivnicu za venčanje.
– Sva ta deca odrastala su uz nas i posle toliko godina, spona i privrženost je posebna i neraskidiva – objasnila je Barjaktarević. – Ako govorim o manama mog posla, svakako je smrt deteta nešto što ostavlja duboki trag na duši i srcu. Tuga vas nikada ne napušta jer su deca koja su izgubila bitku naši anđeli i nikada neće biti zaboravljena.
Kada je saznala da je prijavljena na konkurs za “Heroja ulice”, naša sagovornica skromno je pomislila da joj mesto nije među drugim kandidatima jer ona, kao i sve njene kolege, samo rade svoj posao. Ipak, ona je istakla da će biti posebno srećna i ponosna ako njen primer podstakne mlađe koleginice da i one osete sreću i zadovoljstvo koju ta profesija donosi, kao i da svoj posao rade sa osmehom na licu jer su osmeh i optimizam pola izlečenja.
– Andrijana je primer posvećenog pojedinca koji svoj posao radi odgovorno i onako kako treba, sa puno ljubavi, i važno je da za to dobije priznanje – rekla je Marija Bjelica koja je Andrijanu prijavila za “Heroja ulice”. Kako Bjelica navodi, za rad na dečjoj onkologiji potrebna je posebna snaga, a u njemu se Andrijana već godinama ističe, voli decu i roditelje svim srcem i pruža im podršku, kako emotivnu, tako i profesionalnu, u najtežim trenucima njihovih života.
D. Andulajević