Grejanje u Novom Sadu jeftinije, planovi usvojeni
Skupština grada je zasedala poslednji put u ovom sazivu, a počela je sa satom zakašnjenja, pa se dva sata usvajao dnevni red, koji je, s prvobitnih 18 tačaka, proširen na 45, da bi tek oko 13 časova
bila uvažena ostavka Zlate Peričin (LSV) na mesto odbornice, kao prva tačka dnevnog reda. Opozicione Demokratska stranka i Liga socijaldemokrata Vojvodine reklamirale su povredu Poslovnika zbog kašnjenja skupštinskog materijala i hitnog uvršćavanja u dnevi red, a odbornici Srpske radikalne stranke, iako su bili prisutni u skupštinskom holu, nisu ni ulazili u Veliku salu. Odbornici vladajuće koalicije uglavnom nisu uzimali učešća u raspravi, osim što su se odlučili da dnevnice doniraju Kolu srpskih sestara.
Ipak, Skupština je u naredna tri sata uspela da sasluša izveštaj novosadskog zaštitnika građana, usvoji 16 planova detaljne regulacije, novih ili s izmenama, kao i odluke o izradi pojedinih planova, donese program uređenja poljoprivrednog zemljišta za 2016. godinu, te da usvoji izmene poslovanja Zavoda za izgradnju grada, JGSP „Novi Sad“, „Vodovoda i kanalizacije“ i „Novosadske toplane“ za ovu godinu. U okviru izmene poslovanja Toplane, uvaženo je i predloženo pojeftinjenje grejanja i tople vode. Predlogom izmena programa poslovanja Toplane građanima i privredi grejanje će pojeftiniti za 5,77 odsto, a topla voda za 6,15 procenata. Umenjene račune Novosađani će plaćati već na računima za april. Takođe, odbornici vladajuće većine usvojili su planove rada zdravstvenih ustanova čiji je osnivač Grad, saslušan je i izveštaj Komisije za stambene poslove, a usvojena je i ostavka direktora „Stana“ Gorana Zarića, koji je, „zbog povoljnih poslovnih mogućnosti“, prepustio mesto Milošu Ćurčiću, koji je izabran za v. d. direktora „Stana“ i koji na to mesto dolazi iz „Čistoće“.
Predizborna retorika dosegla je vrhunac te su Božidar Protić iz DS-a i Zdravko Jelušić iz SNS-a, svako na svoj način, rezimirali rad Skupštine u ovom sazivu, i pozvali se na sud građana, koji bi trebalo da ga iskažu na izborima 24. aprila. Na kritike iz redova LSV-a da je Skupština zakazana na Veliki petak po gregorijanskom kalendaru, predsednica Jelena Crnogorac je odgvorila da je blizina izbora bila presudna za termin održavanja sednice.
Odbornici vladajuće većine i drugi put su odbili predlog DS-a da se Koviljčanima refundira putarina za auto-put na relaciji Kovilj – Novi Sad, a odbijen je i predlog da se izmeni odluka o oyačarini koja bi ostavljala izbor građanima da li će plaćati „Stanu“ ili će sami održavati oyake.
Po članu Gradskog veća Goranu Sečujskom, koji je predstavio program uređenja poljoprivrednog zemljišta, od 46.335 hektara, u državnoj svojini je 6.013, od kojih Grad planira da prihoduje oko 152 miliona dinara, što će biti uloženu u vetrozaštitne pojaseve, kontrolu kvaliteta zemljišta, navodnjavanje, Poljočuvarsku službu... Zanimljivo je i da su i LSV i DS pohvalili Sečujskog za dosadašnje istupe u Skupštini.
Što se tiče programa zadravstenih ustanova, moglo se čuti da je Apoteka „Novi Sad“ dobila od grada sedam miliona dinara za instrumente za Galensku laboratoriju, i isto toliko za adaptaciju upravne zgrade. Hitna pomoć će sa 17 miliona dinara nabaviti dva nova vozila, računare, medicinsku opremu i nameštaj, Zavod za zadravstvenu zaštitu radnika sa 7,5 miliona dinara nabaviće opremu potrebnu za akreditaciju. Dom zdravlja „Novi Sad“ je od grada dobio 34 miliona dinara s kojima bi trebalo da obnovi aparate za oftalmologiju i da adaptira dom zdravlja u Ulici Vase Stajića.
S. Krstić
Foto: F. Bakić