Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Gojaznost dece i omladine u Novom Sadu sve izraženija

13.02.2019. 11:53 11:58
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

U savremenom svetu, u kojem tehnologija preuzima primat u gotovo svakom segmentu, prekomerna uhranjenost, posebno kod dece, dostigla je dramatične razmere te je Svetska zdravstvena organizacija označila gojaznost kao „milenijumsku bolest”.

Po podacima od pre nekoliko godina nakon sistematskih pregleda koji su organizovani u Domu zdravlja „Novi Sad”, u našem gradu je bilo 16 odsto prekomerno uhranjene i gojazne dece i omladine školskog uzrasta.

– Gojaznost u detinjstvu i adolescenciji je kompleksno stanje koje nastaje kao rezultat interakcije brojnih genetskih, hormonalno-metaboličkih, nutritivnih i psiholoških faktora, ali i faktora okruženja – rekla je za „Dnevnik” specijalista-pedijatar dr Temira Lozanić. – Iako genetski činioci imaju veliki uticaj na razvoj gojaznosti, sadašnja epidemija je nastala prvenstveno zbog društveno-ekonomskih i tehnoloških promena koje su zahvatile ceo svet. Bitno su se promenili uslovi i način rada, života, ishrane, transporta i zabave ljudi, a nepravilna ishrana i fizička neaktivnost su označene kao glavni uzrok povaćanja gojaznosti širom sveta.

Kako kaže naša sagovornica, danas su ekonomski i tehnološki napredak doveli do smanjenja fizičke aktivnosti i opadanja energetske potrošnje organizma. Nažalost, ljudi su u slobodno vreme postali skloni raznim vidovima pasivne zabave, prenoseći na decu i omladinu taj oblik ponašanja, što je zabrinjavajuće. Nekada su mladi slobodno vreme provedili u aktivnoj igri i sportskim aktivnostima, što je danas zamenjeno gledanjem televizije i igranjem video-igara na različitim medijskim uređajima.

– Gojaznost je povezana s brojnim značajnim zdravstvenim komplikacijama – upozorava Temira Lozanić. – Bolesti i poremaćaji udruženi s viškom kilograma mogu zahvatiti gotovo sve organe i organske sisteme i bitno narušiti kvalitet života tokom detinjstva i adolescencije. Kao rana posledica javlja se psihosocijalna disfunkcija jer su često izloženi socijalnoj stigmatizaciji i diskriminaciji vršnjaka, pa i roditelja i nastavnika. Osim toga, beleže se komplikacije na respiratornom sistemu kao što je astma, zatim učestale respiratorne infekcije gornjih disajnih puteva i netolerancija fizičkog napora. Može doći do raznih ortopedskih komplikacija, poput bolova u nogama i leđima.

Iako genetski činioci imaju veliki uticaj na razvoj gojaznosti, sadašnja epidemija je nastala prvenstveno zbog društveno-ekonomskih i tehnoloških promena koje su zahvatile ceo svet (Temira Lozanić)

Po njenim rečima, poremećaji nastaju i na digestivnom i kardiovaskularnom sistemu, a evidentni su i brojni endokrino-metabolički poremećaji kao što su metabolički sindrom, dijabetes melitus tip 2, rani pubertet, policistični jajnici, lipidni poremećaji... Stoga je gojaznost jedan od najopasnijih zdravstvenih problema s kojima se danas deca i adolescenti suočavaju.


Loša ishrana

– Tradicionalna ishrana, karakterisana kompleksnim ugljenim hidratima, svežim voćem, povrćem, s manje masnoće i belančevina životinjskog porekla, potisnuta je visokoprerađenom hranom koja je bogata zasićenim mastima, šećerima i mnogo soli, a siromašna vlaknima – kaže dr Temira Lozanić. – Takva ishrana, uz velike porcije, donosi suvišnu energiju i neželjeno dobijanje u težini.


Najznačajnija dugoročna posledica gojaznosti u mladosti je ta da do 80 odsto adolescenata može ostati gojazno u odraslom dobu, pogotovo ako imaju gojazne roditelje. Uz to, ona smanjuje životni vek, a ima i značajne socijalne i ekonomske posledice, ne samo za pojedinca već i za društvo u celini. Zdravstveni radnici, prvenstveno pedijatri, u svom svakodnevnom radu promovišu dojenje i edukuju roditelje o principima pravilne ishrane i fizičke aktivnosti od najranijeg uzrasta i tokom odrastanja. Redovnim godišnjim sistematskim pregledima prati se rast i razvoj dece i mladih zarad ranog prepoznavanja rizika za razvoj prekomerene uhranjenosti i gojaznosti. U tretmanu dečje gojaznosti, roditelji treba da promene stil života kroz zdrave navike u ishrani, povećanu fizčku aktivnost i smanjenje sedentarnog načina života svoje dece.

I. Mikloši

Piše:
Pošaljite komentar
Nova knjiga profesorke dr Edite Stokić i još 21 autora: Gojaznost je bolest koja se leči

Nova knjiga profesorke dr Edite Stokić i još 21 autora: Gojaznost je bolest koja se leči

24.01.2019. 17:57 18:04