Egzotične đakonije Vajlantovih pronašle put do Novosađana
Osluškujući prirodu, a prateći gurmanske želje, Đurđica i Goran Vajlant već nekoliko godina, pod nazivom „Vajlant's Grin Haus” stvaraju ukusne đakonije, često neobičnih kombinacija.
Tako se u njihovoj korpi proizvoda bez dodatka rafinisanih namirnica, aditiva i konzervansa, mogu naći i čatnije od tikvice i ananasa, od šljiva, jabuka i luka, ali i od cvekle i narandže. Tim egzotičnim kombinacijama, privukli su brojne Novosađane koji su, kako Đurđica kaže, rado nastavili da kupuju kod njih. Ona navodi da na takvu odluku često utiče i činjenica da uzgajaju voće, povrće, lekovito i začinsko bilje u svojoj bašti, bez upotrebe hemijskih sredstava.
To dvoje nasmejanih supružnika zatekli smo na poslednjem „NS marketu” u Kulturnoj stanici „Eđšeg”, na kojem su već tradicionalno prikazivali svoje umeće. Đurđica i Goran od plodova iz bašte proizvode i raznorazne voćne namaze, sa šećerom i bez njega, a stvaraju i namaze od semenki, poput golice, suncokreta i susama. Pohvalili su se i namazima s orašastim plodovima: bademima, lešnicima i orasima, kako u neutralnoj varijanti, tako i u onoj zaslađenoj urmama. Ipak, najpoznatiji su po čatnijama, koje, kako Đurđica kaže, veliki broj Novosađana i ne zna šta predstavljaju.
– Najčešće pitanje koje nam kupci postavljaju je šta su čatnije, a onda im objasnim da je to kombinacija voća i povrća, prilog slanim jelima – kaže Đurđica. – Kad, na primer, kuvate ajvar, vi u njega stavite određene sastojke i dobijete neki treći ukus koji je drugačiji, a kada probate čatnije, na nepcu osetite bukvalno svaki njegov segment zbog drugačijeg načina pripreme i kuvanja. Svaki začin, svako zrno koje se stavi mora da se oseti na nepcu, što je jedna od njihovih specifičnosti. Mi pravimo baš lude kombinacije čatnija, a najviše ima fanova ljutih i egzotičnih kombinacija.
Tkanje i reciklaža papira
Osim raznovrsnih ukusnih đakonija, Đurđica i Goran Vajlant se mogu pohvaliti i tkanjem na razboju, pri čemu koriste prirodne materijale veselih boja. Osim toga, Goran je kolekcionar stripova te se bave i reciklažom papira i izradom zanimljivih predmeta – od modnih detalja do dekorativnih i upotrebnih predmeta za kuću.
Za svoje potrebe, Đurđica je počela da uzgaja voće, povrće i začine veoma davno, a na nagovor prijatelja i supruga, proizvode od njih iznosi i pred druge ljude od pre tri godine. Prvi put su prikazali svoje proizvode na Ribljoj pijaci i tada je to bila skromna količina teglica. To je, kako kaže, bio prelomni momenat u njenom životu, i od tada se bavi proizvodnjom takve hrane.
Đurđica kaže da ove godine planira da otvori vrata svoje bašte i farme da bi svako mogao da vidi kako izgleda plod pre nego što se ubere, kao i proces proizvodnje, a postojaće i mogućnost učestovanja u pojedinim aktivnostima. Napominje da Novosađani i te kako brinu o tome šta jedu i vole da znaju ko je tu hranu i na koji način napravio i gde mogu da je pronađu ponovo.
K. Ivković Ivandekić
Foto: S. Šušnjević