Dunavski Maldivi ili Majmunsko ostrvo mami kupače
Tokom leta kada turistički poslenici u Sremskim Krlovcima, ruku na srce, ne mogu baš da se pohvale najezdom turista, u vrhu interesovanja posetilaca, naročito ove godine, ponajviše iz Novog Sada i Beograda, jeste divlja plaža na sred Dunava, koja obara sve rekorde po broju poseta, a nije u sistemu naplate.
Naravno, to je i omiljeni kutak za predah i osveženje od enormno visokih temperatura i za lokalno stanovništvo. Sada, u vreme niskog vodostaja Dunava, peščani deo te rečne ade prostire se maltene duž cele zapadne strane pružajući posetiocima velike mogućnosti za leškarenje i zabavu.
Najveća posećenost Dunavskih Maldiva , Ko Čanga ili Majmunskog ostvra kako ga sve nazivaju, je vikendom, kada se od parkiranih automibila ne može lako prići obali Dunava, a neretko se mogu videti i redovi za prevoz čamcima do tamo. Lokalci su se postarali da u tom predelu netaknute prirode, oni koji dođu u improvizovanim lokalima mogu da popiju koje osvežavajuće piće, čak i nešto pojedu. Mislilo se i na toalet, a ne izostaje ni muzički ugođaj. Šta više, ostrvo je vrlo popularno kao mesto za žurke, odakle se često do duboko na teritoriju Karlovaca čuje muzika. Kako kažu dobro upućni, tamo vlada princip „sve svoje sobom nosim“, pa još uvek nije zatrpano smećem. I vlasnici kućnih ljubimaca, barem za sada, na kupanje i sunčanje bez ograničenja mogu i njih da povedu.
Za one koji ne mogu u sopostvenoj režiji da se prevezu do tog raja na Dunavu, lokalci su se postarali i za to. Pet-šest njih svojim čamcima prevozi kupače naplaćujući vožnju oko 250 dinara u jednom smeru, što baš i nije malo.
Turistička ponuda Sremskih Karlovca, dobro je poznato, prevashodno se sastoji od kulturno-istorijskih spomenika, ali i spomenika prirode ili zaštićenih prirodnih lokaliteta. Među spomenicima kulture u ovo dobra godine po interesovanju turista izdvaja se Karlovačka gimnazija. Ta najstarija srpska gimnazija, dragulj u arhitektonskom, ali i u svakom drugom smislu, zaista ima šta da ponudi. Već duže vreme u saradnji sa opštinskom Turističkom organizacijom u njoj posetioce dočekuju edukavani vodiči - đaci, koji znatiželjnicima predstavljaju deo njene bogate prošlosti.
Atraktivan za posetioce u Sremskim Karlovcima, pogotovo one koji imaju kondiciju, jer do njega valja prevaliti dvestotinak stepenika, ili se penjati uzbrdo s druge strane, gde se nalazi groblje, jeste i najmlađi turistički lokalitet u tom mestu – vidikovac na Magarčevom bregu. Ne postoji za sada tačka odakle se pruža lepši pogled na Karlovce i okolinu, a zbog vetrića koji najčešće pirka na vrhu brega, može biti vrlo prijatno mesto za predah od vrućina. Nažalost, pokušaji da tu zaživi i nekakava ugostiteljska ponuda nisu urodili plodom, pa osim divnog pogleda, turisti nemaju ništa više u ponudi. Izuzetak su sporadični kulturni programi, ali ima i onih koji su se izborili da im održavanje na tom mestu bude zaštitni znak kao što je „Karlovci film festival“.
Veoma interesantni turistima, pogotovo strancima, jesu fruškogoski manastiri i Stražilovo. Na listi traženih mesta za obilazak jesu i vinarije. To je novina u ponudi poslednjih godina, koja sve više dobija na značaju. Osim tura u kojima je tako nešto predviđeno kao jedan od segmenata ponude, postoji probrana takozvana vinska publika koja u potrazi za novim vinskim iskustvima, bira u ponudi od dvadesetak vinarija samo ono što joj paše.
Ostrvo za koje se misli da je pre oko deceniju i po nastalo, prema podacima i sećanjima starijih Karlovčana, mnogo je starije, samo je sada znatno veće. Ada, na kojoj su se Karlovčani kupali, se spominje čak u turističkoj brošuri iz 1930. godine. I onda je važio isti sistem za prevoz. Tada je, doduše, na karlovačkom parčetu obale postojala uređena plaža sa kabinama i korpama za neplivače, ali bez obzira na to, ostrvo je imalo i tada svoje poklonike,
Foto:Đ. Radivojević
Zorica Milosavljević