Dečji likovni radovi - mašta probuđena knjigama
Završnica inicijative „Novi Sad čita deci”, koju je pokrenula članica Centra za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima „Harmonija” dr Ivana Mihić, bila je izložba dečjih radova, priređena prekjuče u vrtiću „Vilenjak” u Radničkoj ulici.
Inspiracija mališanima iz trećine obdaništa PU „Radosno detinjstvo” bile su omiljene priče koje su s roditeljima, bakama, dekama, vaspitačima i bibliotekarima čitali ili smišljali tokom februara.
– Ogroman broj istraživanja već više decenija nedvosmisleno govori o tome da je čitanje s detetom jedan od najboljih načina da se stimuliše njegov razvoj – rekla je Ivana Mihić, inače profesorka na Odseku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu za psihologiju. – To znači da se obukom roditelja kako da to čine znatno može unaprediti kvalitet brige o deci. Samo 15 minuta zajedničkog čitanja dnevno može napraviti ogromne razlike u pogledu školskih postignuća, socijalnog i emocionalnog života, te govornih i komunikacijskih veština. U prošlomesečnom programu učestvovalo je 25 organizacija iz oblasti zdravstva, socijalne zaštite, civilnog društva, nevladinog i privatnog sektora, kao i ustanove kulture, vrtići, univerziteti, bukvalno sve institucije koje na bilo koji način rade s decom ili za decu u našem gradu.
Jedna od aktivnosti tokom inicijative „Novi Sad čita deci” bila je akcija „Slikovnica na dar”, koju su organizovali studenti Filozofskog i Medicinskog fakulteta, te Visoke strukovne škole za obrazovanje vaspitača i mnoštvo ljudi dobre volje. Više od 300 sakupljenih knjižica otišlo je u takozvane početne biblioteke za najmlađe. Darovane su Maloj srećnoj koloniji, Svratištu za decu, Inkluzivnom servisu „Cvrčak”, Sigurnoj ženskoj kući i romskom programu Centra za proizvodnju znanja i veština. Njihov primer sledilo je i „Radosno detinjstvo” te su, umesto ulaznice, posetioci izložbe na ulazu ostavljali slikovnicu da bi se oformio čitalački kutak u novom vrtiću „Čarobni breg” na Klisi.
Da priča ima nastavak, potvrdila nam je i naša sagovornica.
– U Gradskoj skupštini smo javno prezentovali rezultate i time otvorili prostor za donošenje gradskog plana za čitanje kao strateškog dokumenta koji će dalje usmeriti rad svih organizacija. Posle meseca posvećenog podizanju svesti o značaju čitanja s decom, aktivnosti koje smo oprobali svakako će nastaviti da žive u zajednicama koje su u tome učestvovale – objasnila je Ivana Mihić.
Nakon prigodnog programa, u kojem su nastupili mališani iz hora vrtića „Kolibri” i vaspitačica Milana Puškarić, koja je pročitala priču „Ko se koga uplašio”, na scenu su izašli brojni volonteri koji su prošli obuku za čitače i dobili simboličan poklon u vidu beya kao znak zahvalnosti.
Mnoštvo prisutnih imalo je šta da vidi u šarenilu malih remek-dela koja su krasila panoe. Jovani iz vrtića „Vilenjak”, koja ima šest i po godina, tema je bila ko je sve putovao svemirom, pa je zajedno s mamom naučila da su to bili pas Lajka, Jurij Gagarin i Valentina Terješkova, dok je njena vršnjakinja Tijana iz vrtića „Kolibri”, prema bajci „Princeza i žaba”, nacrtala je devojčicu kojoj je, igrajući se, lopta upala u baru. Jovan iz vrtića „Vendi” (6) napravio je slikovnicu „Ljubav je lekovita”, prema sopstvenoj priči o dečaku koji je, dobivši mnogo ljubavi u porodici jer su žarko želeli da se baš on rodi, osetio potrebu da je prenese na decu kojoj je potrebna pa je počeo da pravi pozorišne predstave za bolesne i one koji nemaju novca da odu u pozorište.
S. Milačić