Дечји ликовни радови - машта пробуђена књигама
Завршница иницијативе „Нови Сад чита деци”, коју је покренула чланица Центра за подршку раном развоју и породичним односима „Хармонија” др Ивана Михић, била је изложба дечјих радова, приређена прекјуче у вртићу „Вилењак” у Радничкој улици.
Инспирација малишанима из трећине обданишта ПУ „Радосно детињство” биле су омиљене приче које су с родитељима, бакама, декама, васпитачима и библиотекарима читали или смишљали током фебруара.
– Огроман број истраживања већ више деценија недвосмислено говори о томе да је читање с дететом један од најбољих начина да се стимулише његов развој – рекла је Ивана Михић, иначе професорка на Одсеку Филозофског факултета у Новом Саду за психологију. – То значи да се обуком родитеља како да то чине знатно може унапредити квалитет бриге о деци. Само 15 минута заједничког читања дневно може направити огромне разлике у погледу школских постигнућа, социјалног и емоционалног живота, те говорних и комуникацијских вештина. У прошломесечном програму учествовало је 25 организација из области здравства, социјалне заштите, цивилног друштва, невладиног и приватног сектора, као и установе културе, вртићи, универзитети, буквално све институције које на било који начин раде с децом или за децу у нашем граду.
Једна од активности током иницијативе „Нови Сад чита деци” била је акција „Сликовница на дар”, коју су организовали студенти Филозофског и Медицинског факултета, те Високе струковне школе за образовање васпитача и мноштво људи добре воље. Више од 300 сакупљених књижица отишло је у такозване почетне библиотеке за најмлађе. Дароване су Малој срећној колонији, Свратишту за децу, Инклузивном сервису „Цврчак”, Сигурној женској кући и ромском програму Центра за производњу знања и вештина. Њихов пример следило је и „Радосно детињство” те су, уместо улазнице, посетиоци изложбе на улазу остављали сликовницу да би се оформио читалачки кутак у новом вртићу „Чаробни брег” на Клиси.
Да прича има наставак, потврдила нам је и наша саговорница.
– У Градској скупштини смо јавно презентовали резултате и тиме отворили простор за доношење градског плана за читање као стратешког документа који ће даље усмерити рад свих организација. После месеца посвећеног подизању свести о значају читања с децом, активности које смо опробали свакако ће наставити да живе у заједницама које су у томе учествовале – објаснила је Ивана Михић.
Након пригодног програма, у којем су наступили малишани из хора вртића „Колибри” и васпитачица Милана Пушкарић, која је прочитала причу „Ко се кога уплашио”, на сцену су изашли бројни волонтери који су прошли обуку за читаче и добили симболичан поклон у виду bеya као знак захвалности.
Мноштво присутних имало је шта да види у шаренилу малих ремек-дела која су красила паное. Јовани из вртића „Вилењак”, која има шест и по година, тема је била ко је све путовао свемиром, па је заједно с мамом научила да су то били пас Лајка, Јуриј Гагарин и Валентина Терјешкова, док је њена вршњакиња Тијана из вртића „Колибри”, према бајци „Принцеза и жаба”, нацртала је девојчицу којој је, играјући се, лопта упала у бару. Јован из вртића „Венди” (6) направио је сликовницу „Љубав је лековита”, према сопственој причи о дечаку који је, добивши много љубави у породици јер су жарко желели да се баш он роди, осетио потребу да је пренесе на децу којој је потребна па је почео да прави позоришне представе за болесне и оне који немају новца да оду у позориште.
С. Милачић