Apoteka „Novi Sad” više ne prima "istekle" lekove
U Novom Sadu su nekada u organizacionim jedinicama Apoteke „Novi Sad“ postojali „crveni kontejneri“, odnosno mesta na kojima su građani mogli da odlažu opasan farmaceutski otpad.
Trenutno nemaju mesta da primaju lekove kojima je istekao rok i skladište ih u Transfer stanici raspakovanih lekova i lekova s isteklim rokom, odnosno prostoru koji im je za tu namenu dodelio Grad. Zbog toga su „crveni kontejneri“ povučeni iz svih organizacionih jedinica Apoteke „Novi Sad“.
"Transfer stanica Apoteke „Novi Sad“ poseduje skladište površine 70 kvadratnih metara, koje je trenutno popunjeno – rekla je direktorka Apoteke „Novi Sad“ dr Nada Ilić. – Po Zakonu o upravljanju otpadom koji je na snazi, farmaceutski otpad bi trebalo da se izvozi u inostranstvo, ali navedenim zakonom nije definisan način njegovog transportovanja, niti ko to finansira. Transfer stanica poslednji put je pražnjena krajem 2013. godine, kada je to finansirala Evropska unija."
Rešenje u javno-prvatnom partnerstvu
Po pitanju problematike s kojom se suočava Apoteka „Novi Sad”, podsećamo da je Grad oformio Radnu grupu za pripremu predloga plana sanacije poslovanja, a kao jedan od najvažnijih predloga izdvojilo se javno-privatno partnerstvo.
– Gradonačelnik i Gradsko veće su usvojili predlog Radne grupe i od tad se radi na pripremi projekta o javno-prvatnom partnerstvu – rekla je predsednica Sindikalne organizacije Apoteke „Novi Sad“ dr Jelena Lopatić. – Još uvek nije gotova prva faza projekta i u najboljem slučaju realizacija bi se mogla očekivati za oko šest do osam meseci, a verovatno i duže.
Jelena Lopatić dodaje da je pokazatelj rešenosti zaposlenih da očuvaju Apoteku činjenica da poslednju godinu ta ustanova nema nikakva nova dugovanja, osim zaposlenima.
Po rečima naše sagovornice, u Transfernoj stanici sav farmaceutski otpad se klasifikovao, razvrstavao i lagerovao po svim standardima i propisima koji su definisani zakonom. Apoteka „Novi Sad“ se obraćala nadležnim institucijama radi finansiranja i trajnog zbrinjavanja farmaceutskog otpada, međutim, do danas nije nađeno rešenje.
"Do pronalaženja rešenja za funkcionisanje Transfer stanice Apoteke „Novi Sad“ preporučujemo građanima da lekove s isteklim rokom odnose u druge apoteke u gradu koje prikupljaju farmaceutski otpad – rekla je Nada Ilić, dodajući da ta ustanova ima 30 lokala, dok privatnih apoteka ima mnogo više, te se stoga nada da bar neke od njih imaju regulisan sistem uništavanja i odlaganja farmaceutskog otpada."
I. Mikloši