Апотека „Нови Сад” више не прима "истекле" лекове
У Новом Саду су некада у организационим јединицама Апотеке „Нови Сад“ постојали „црвени контејнери“, односно места на којима су грађани могли да одлажу опасан фармацеутски отпад.
Тренутно немају места да примају лекове којима је истекао рок и складиште их у Трансфер станици распакованих лекова и лекова с истеклим роком, односно простору који им је за ту намену доделио Град. Због тога су „црвени контејнери“ повучени из свих организационих јединица Апотеке „Нови Сад“.
"Трансфер станица Апотеке „Нови Сад“ поседује складиште површине 70 квадратних метара, које је тренутно попуњено – рекла је директорка Апотеке „Нови Сад“ др Нада Илић. – По Закону о управљању отпадом који је на снази, фармацеутски отпад би требало да се извози у иностранство, али наведеним законом није дефинисан начин његовог транспортовања, нити ко то финансира. Трансфер станица последњи пут је пражњена крајем 2013. године, када је то финансирала Европска унија."
Решење у јавно-прватном партнерству
По питању проблематике с којом се суочава Апотека „Нови Сад”, подсећамо да је Град оформио Радну групу за припрему предлога плана санације пословања, а као један од најважнијих предлога издвојило се јавно-приватно партнерство.
– Градоначелник и Градско веће су усвојили предлог Радне групе и од тад се ради на припреми пројекта о јавно-прватном партнерству – рекла је председница Синдикалне организације Апотеке „Нови Сад“ др Јелена Лопатић. – Још увек није готова прва фаза пројекта и у најбољем случају реализација би се могла очекивати за око шест до осам месеци, а вероватно и дуже.
Јелена Лопатић додаје да је показатељ решености запослених да очувају Апотеку чињеница да последњу годину та установа нема никаква нова дуговања, осим запосленима.
По речима наше саговорнице, у Трансферној станици сав фармацеутски отпад се класификовао, разврставао и лагеровао по свим стандардима и прописима који су дефинисани законом. Апотека „Нови Сад“ се обраћала надлежним институцијама ради финансирања и трајног збрињавања фармацеутског отпада, међутим, до данас није нађено решење.
"До проналажења решења за функционисање Трансфер станице Апотеке „Нови Сад“ препоручујемо грађанима да лекове с истеклим роком односе у друге апотеке у граду које прикупљају фармацеутски отпад – рекла је Нада Илић, додајући да та установа има 30 локала, док приватних апотека има много више, те се стога нада да бар неке од њих имају регулисан систем уништавања и одлагања фармацеутског отпада."
И. Миклоши